Zakaj menimo tako? Doslej je bila po mnenju poznavalcev stečajna zakonodaja "premalo fleksibilna"; zdaj je bilo menda storjeno par korakov naprej - tako je sprožitev stečaja podjetja cenejša in lažja.
Posledica
Tudi letos pomembnejšega okrevanja gospodarstva ne bo, še naprej bomo v recesiji, propadanje z davki (pre)obremenjenih in (pre)zadolženih podjetij se bo nadaljevalo. Posledično bodo številni posamezniki v velikih finančnih težavah, saj se bo mnogim iztekla pravica do nadomestila za brezposelnost. Novih delovnih mest ni. Različna podjetja, na primer dobavitelji električne energije, daljinskega ogrevanja, davčna uprava in drugi pa ne glede na vse težave, s katerimi se v vsakdanjem življenju soočajo družine, terjajo svoje; pogosto tudi prek izvršilnih postopkov. In prav v njih večina tistih, ki se znajde v osebnem stečaju, že prej izgubi večino premoženja.
Podjetja dihajo na škrge, številna poslujejo z izgubo in včeraj se v enem od medijev pojavi velikanski celostranski oglas, v katerem sindikalist Dušan Semolič managerje poziva k zvišanju plač zaposlenih. Kdo je tukaj padel na glavo? Govorjenje o dvigu plač v aktualnih razmerah, ko je država na kolenih in ko gredo v stečaj na dan v povprečju po tri podjetja, je namreč nič več kot le en res beden populističen absurd.