Slovenija
18 ogledov

Minister je glede pogajanj optimističen

Andrej Vizjak Saša Despot
Minister za delo Andrej Vizjak je po današnjih pogajanjih o pokojninski reformi zagotovil, da se za tiste, ki bodo letos izpolnili pogoje za upokojitev, z novim zakonom ne spremeni nič.

Po ministrovih zagotovilih bodo ohranili vse pravice, zato naj ne hitijo letos v pokoj. Pod pogoji, ki veljajo letos, bodo lahko šli kadarkoli v pokoj.

Na današnji seji pogajalske skupine za pokojninsko reformo so tako sindikati kot delodajalci predstavili stališča do predlaganih kompromisnih rešitev. Hkrati so na vlado naslovili tudi nekatere že znane predloge, ki jih ponavljajo in jih vladna stran ni vključevala v kompromisni predlog, tudi nekatere take, ki odpirajo sistemska vprašanja, je povedal minister Andrej Vizjak.

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju bo vlada obravnavala na seji prihodnji teden. Po Vizjakovih besedah to ne pomeni konec pogajanj, saj bodo predlog dopolnjevali v DZ. Minister je pojasnil, da so relativno blizu končnemu predlogu.

"Ocenjujem, da smo za približno polovico s stališči šli proti predlogom sindikatov in s polovico proti stališčem delodajalcev," je pojasnil. Po njegovih besedah bodo zdaj pripravili gradivo za sejo vlade, pred tem pa bodo imeli še koalicijsko razpravo. Pri kakšnem vprašanju je po ministrovih pričakovanjih še možno doseči kompromis, v tem primeru bodo zakon dopolnjevali v DZ.

Tisti, ki gredo lahko v pokoj letos, bodo šli lahko kadarkoli

Vizjak je izpostavil skupno ugotovitev vseh treh socialnih partnerjev, da morajo zagotoviti korektno obveščanje javnosti, zlasti pri tistih, ki bodo letos izpolnili pogoje za upokojitev. Po ministrovih zagotovilih bodo šli v pokoj kadarkoli pod istimi pogoji, kot veljajo letos.

Glede tistih delavcev, ki so začeli z delom že pred 18 letom, je vlada že v preteklosti predlagala, da bi upoštevali del obdobja dela pred 18 letom za znižanje starostne meje pod 60 let. Sindikati vztrajajo, da bi se delovna doba štela v celoti. Kot je pojasnil Vizjak, bo vlada preučila predlog tudi z vidika finančnih učinkov, tako je zadeva še odprta.

Najtrši oreh v pogajanjih ostaja zlasti rahljanje prehodnih obdobij, kar po Vizjakovih besedah pomeni bolj "borne učinke" reforme, zato je to za vlado težje sprejemljivo. Omenil je še zahteve po zniževanju starostne meje za upokojitev zaradi otrok in vojaščine tudi za tiste, ki so kasneje vstopili na trg dela in pred 60 letom brez dokupa ne bodo izpolnili 40 let pokojninske dobre. Za te zaposlene vlada predvideva, da bodo lahko zniževali starostno mejo pod 65 let zaradi otrok in vojaščine ob pogoju okoli 38 let pokojninske dobe brez dokupa. Sindikati predlagajo 30 let.

Minister je komentiral tudi napoved stranke DeSUS, da bo vztrajala pri usklajevanju pokojnin tudi v letih 2013 in 2014, kot tudi, da se usklajevanje opravi dvakrat letno. "To je zanimivo stališče glede na pravkar na vladi sprejet zakon o izvrševanju proračuna, kjer smo zamrznili to usklajevanje." Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je gotovo priložnost, da se tudi o tem spregovori in morebiti tudi drugače dogovori, je dodal Vizjak.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.