Kot piše istrski spletni portal Glasistre, ki se sklicuje na HRT, so na ministrstvih skupaj z ribiči skovali načrt za lovljenje rib vse do Kopra, slovenskim ribičem pa bi v zameno obljubili lovljenje rib do Umaga. Sestanek je bil po pisanju spletnega portala v ponedeljek ob 13. uri, kar v gostilni. Na sestanku je bilo okoli 10 ribičev, drugi ribiči pa za to naj ne bi vedeli nič, kar je nekatere ribiče, ki niso bili na sestanku, razjezilo.
Kar je sporno in škandalozno za Hrvaško so zaključki sestanka, opozarjajo sogovorniki, ki so spregovorili za spletno stran Morski.hr. Razburil jih je domnevni sporazum, ki predvideva, da bi slovenskim ribičem dovolili ribolov znotraj hrvaških teritorialnih voda, vse do Umaga, hrvaški ribiči pa bi lahko ribarili do Umaga, hkrati pa bi jim oprostili kazni, ki jim jih že leta pošilja slovenska policija.
Branko Stipaničić, ribič iz Umaga, je bil proti dogovoru. Spregovoril je za Glasistre in dejal, da mu tovrstni dogovori ne dišijo in da bo kljub kaznim še naprej lovil znotraj hrvaškega teritorialnega morja in dodaja, da je to do polovice Piranskega zaliva.
Zakaj se vse dogaja pod mizo?
"Mislim, da je v igri Schengen, da nam Slovenci postavljajo pogoje za vstop v schengensko območje. Menim, da so to zahtevali. In če je tako, potem skrivajo še večji načrt. Spet nas izsiljujejo, države pa se ne sme izsiljevati," pa je za Glasistre dejal umaški ribič Daniele Kolec. Pri spletnem portalu so zapisali, da si na ministrstvu za kmetijsko prizadevajo najti način, da slovenski policisti ne bi več kaznovali hrvaških ribičev.
To, da je bilo srečanje neuradno in tajno, moti preostale ribiče. "Zakaj se vse to dogaja pod mizo, zakaj ni šlo vse v javnost. Na sestanku je bilo samo 10 ribičev," se sprašuje Stipaničić.
Glasistre še piše, da trajajoči spori v Piranskem zalivu trajajo že tri desetletja, v zadnjih letih pa namesto incidentov na obeh straneh dežujejo globe za ribiče za ribolov na spornem območju. Hrvaški ribiči naj bi v 300 delovnih dneh na leto s slovenske strani vsak dan prejeli po tri kazni v višini 500 evrov. Za zdaj jih hrvaški ribiči ne plačujejo, pač pa jih posredujejo na ministrstvo za notranje zadeve.
Kazni, dogovor o schengenski meji ali morda prihajajoče državnozborske volitve v Sloveniji, karkoli je povzročilo ponovne pogovore na meji, bi morale biti javne, še menijo hrvaški ribiči.
Spet nas bodo nategnili! Vse zaradi rabot z orožjem!
Ali ne veljajo enotna evropska pravila glede ribolova?
Kalimero nas bo ponovno prodal ! ! !