Slovenija
31 ogledov

Na pogovorih z Bratuškovo SD orisala prioritete vlade

Igor Lukšič Anže Petkovšek
Na pogovorih SD z Alenko Bratušek so orisali prioritete nove vlade, ki bi bile lahko osnutek za koalicijsko pogodbo.

Mandatarka Alenka Bratušek je pogajanja za sestavo vlade v DZ danes nadaljevala s pogajalsko ekipo SD. Predsednik SD Igor Lukšič ocenjuje, da pogajanja potekajo zelo dobro. Kot je pojasnil, so orisali ključne prioritete nove vlade, ki bi bile pravzaprav osnutek za koalicijsko pogodbo. O podrobnostih ukrepov pa se še niso dogovorili.

Bratuškova tudi po današnjih pogajanjih molči. Po Lukšičevih besedah so se dogovorili, da ne bodo pisali "kakšnih obširnih besedil, temveč samo prioritete" glede tistih točk, ki jih potencialne partnerice lahko skupaj izpeljejo v dobro Slovenije. Po njegovem mnenju gredo v pravo smer.

Kot je pojasnil, gre pravzaprav za osnutek koalicijske pogodbe, za ključne prioritete za čas, za katerega menijo, da bi si ga vzeli do predčasnih volitev.

Šli bodo v drugo smer kot Janševa vlada

Opredelili so se, da bodo šli v drugo smer, kot je delala vlada Janeza Janše, "v nov zagon za gospodarstvo", je pojasnil predsednik SD. Dogovorjeni so, da nadaljujejo "s protikorupcijskim delovanjem" in povrnejo ljudem "zaupanje v pravičnost ter poštenost vlade".

Prioritete bodo predstavljene vsem potencialnim koalicijskim strankam

O teh prioritetah so se, tako Lukšič, pogovarjali že predsedniki potencialnih partneric, obravnaval jih je tudi kolegij predsednika SD. "S tem nimamo večjih težav," je pojasnil. Ko bodo te prioritete dokončno dogovorjene z vsemi potencialnimi koalicijskimi strankami, jih bo mandatarka predstavila, pripravljena besedila pa bodo morala skozi sito organov strank. Pri SD bo pripravljene predloge obravnavalo predsedstvo in konferenca stranke.

O konkretnih zadevah z ministrskimi kandidati

O podrobnostih oz. konkretnih zadevah se še niso dogovarjali, denimo glede morebitnega dviga DDV ali glede mase za plače v javnem sektorju. "To bo v zaključku pogajanj, ko bodo sodelovali tudi kandidati za ministre," je pojasnil Lukšič. Kandidati za ministre bodo namreč lahko po njegovih besedah predstavili svoje predloge in mnenje o tem, kaj lahko naredijo v enem letu. Lukšiča se sicer v javnosti najpogosteje omenja kot morebitnega kandidata za šolskega ministra. Vendar o vprašanju mase plač v javnem sektorju, torej tudi v šolstvu, se bodo pogovarjali, "ko bo čas za to", je dejal.

Ministrska imena (še) skrivnost

Glede kandidatov za ministre stranke sicer še molčijo, prav tako glede natančnega razreza ministrskih mest po strankah. Tudi o tem, ali bodo v vladi sedeli predsedniki koalicijskih strank, se bodo po Lukšičevih besedah odločali na koncu pogajanj. Prvak DeSUS Karl Erjavec je sicer danes dejal, da mandatarka želi, da predsedniki strank sodelujejo v vladi.

Prioritete vlade oz. osnutek koalicijske pogodbe pa bodo morale stranke vsekakor uskladiti pred 14. marcem, ocenjuje prvak SD.

Da bi se osnutek koalicijske pogodbe pojavil v javnosti že ta konec tedna oz. v prihodnjih dneh, pa po Lukšičevem mnenju ne bi bilo dobro.

Aktivna takoj po izvolitvi

V četrtek dopoldne so vodje potencialnih partneric - PS, SD, DL in DeSUS - dogovorili za potek pogajanj. Kmalu za tem, v četrtek popoldne, se je Bratuškova s svojo ožjo ekipo sestala s pogajalsko ekipo DL, vendar so sestanek zapustili brez izjav. Pričakovati je, da se bo mandatarka v prihodnjih dneh ločeno sestala še z DeSUS, ki bo na današnjem kongresu stranke imenoval pogajalsko skupino.

Komentarjev 10
  • 4ba2a8e4cc2cfe1172eec499b48f077b0c78143c 19:53 10.maj 2013.

    Bučman, Janša se piše z veliko J...

  • mirko 21:09 01.marec 2013.

    A res da ? Daj nehi no. A boš stopil mamici za kiklo in mi na glas povedu, da je vse Janša kriv, pa tudi tisto kar ni kriv je kriv. Daj Ljubljansko otroče, odrasti prvo, da se ti ...prikaži več možgani najprej do konca razvijejo in se potem miselno ukvarjaj z ekonomsko politiko. Prvo te naj starši naučijo temeljnega pravila, da v življenju ne moreš živet na račun drugega, ampak le od svojega dela. S tem pravilom se pa mnogi v Ljubljani ne morete sprijaznit. Vendar se boste prej ali slej morali, ker nismo več v socializmu, smo del kapitalistične evrope.

  • Kranjica 21:01 01.marec 2013.

    Seveda je kriv, kdo pa drug! Saj brezposelnih v času Pahorjeve vlade praktični ni bilo ali pač? Ker bo brezposelnost po napovedih še naraščala, me zanima, kdo bo v prihodnosti kriv.