Prijave. Prvi popis divjih odlagališč bodo Ekologi brez meja organizirali marca. Za popisovalce bodo februarja izobraževanja. Prijavite se na popis@ocistimo.si, odlagališče prijavite na www.ocistimo.si.
Ukrepi. Če v Avstriji vidijo, da je nekdo nelegalno odvrgel odpadke, mu zaplenijo vozilo, iz katerega jih je odvrgel. Tako nam je primer dobre prakse boja proti divjim odlagališčem pojasnil Janez Matos, vodja akcije Popis divjih odlagališč 2011.
“Poleg tega so v Avstriji tako visoke kazni, da se nelegalno odvreči odpadke ne izplača nikomur,” je pojasnil. V Sloveniji pa po njegovih besedah nekateri s tem služijo. “Nekdo, ki vam obnavlja kopalnico, vam bo zaračunal odvoz odpadkov, sam pa jih bo odvrgel v gozd,” je dejal in dodal, da to počnejo skoraj vsi, sicer niso konkurenčni.
Moralo bi biti kaznivo
“V Sloveniji je potrebna strožja kaznovalna politika. Nelegalno odlaganje smeti ne bi smelo biti zgolj prekršek, ampak tudi kaznivo dejanje,” je prepričan tudi Dušan Plut s filozofske fakultete. Opozoril je, da kar 45 odstotkov vseh nelegalnih odlagališč vsebuje nevarne snovi, ki predstavljajo veliko grožnjo za vodno oskrbo. Samo na Ljubljanskem polju, kjer je vodno črpališče za 300 tisoč ljudi, je po njegovih podatkih okoli 1.500 divjih odlagališč.