Slovenija
4592 ogledov

Nov stanovanjski zakon: „Razmišljamo tudi o omejitvi višine najemnin“

Novice: To se po novem dogaja s cenami nepremičnin - Najem stanovanja
Vlada bo do jeseni pripravila spremembo stanovanjskega zakona.

„Že študentje imajo problem, potem pa še mladi odrasli,“ je o stanovanjski problematiki mladih, o kateri je tekla beseda na današnji okrogli mizi, ki jo je pripravila STA, povedala predsednica Mladinskega sveta Slovenije Anja Fortuna. „Dejstvo je, da se problematike mladih na tem področju ni reševalo že nekaj let. Problem je z vidika financ, a tudi tisti, ki prihranke imajo, imajo težavo, saj stanovanj enostavno ni.“

Mladi bi raje odšli na svoje

Direktorica Inštituta za mladinsko politiko iz Ajdovščine Nina Bavčar Čargo je povedala, da občine, ki se soočajo z odhajanjem mladih v večja mestna središča, ponujajo ukrepe, kot je znižanje komunalnega prispevka, da bi mlade zadržale, a to ni dovolj. „Mladi sami iščejo rešitve, kot so, da si uredijo bivališče pri starših, a opažamo, da bi raje odšli na svoje,“ je izpostavila Bavčar Čargova.

Javno žrebanje dobitnikov stanovanj za mlede v Ljubljani. Večina jih bo izvisela Slovenija Trideset srečnežev je danes dobilo stanovanje. Z žrebom!

Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Aleš Prijon je spomnil, da je kriza gradbeništva zelo dvignila cene. „Manj se je gradilo, že prej je bil fond najemniških stanovanj zelo majhen,“ je povedal Prijon. Kot je navedel, občine skupaj z državo razpolagajo s približno 20 tisoč najemniškimi stanovanji, zato se bo prihodnja stanovanjska politika usmerila predvsem v pridobivanje novih najemniških stanovanj. „Problem je izredno velik, rešitev na trgu ni, zato je edini način, da pomaga država in lokalne skupnosti – občine. Ta koalicija se je odločila, da bo v tem mandatu dosegla, da se delež, namenjen za reševanje stanovanjske problematike, dvigne na 0,4 odstotka BDP.“

Stroškovna najemnina

Napovedal je, da se bo vlada šla v spremembo stanovanjskega zakona, ki bo prinesel mnoge novosti. Med drugim se bo neprofitna najemnina spremenila v stroškovno. „To pomeni, da se bo najemnina za toliko zvišala, da se bodo stanovanja, ki so sedaj za lastnike nezanimiva, stroškovno amortizirala,“ je poudaril Prijon. „Pomembno je, da ta razlika ne bo šla v breme tistega, ki ima stanovanje v uporabi, ampak bo razliko pokrila država, z refundacijo v obliki stanovanjskega dodatka. Ta bo postal pregleden socialni transfer, kar pomeni, da bo do njega upravičen tisti, ki je socialno orgožen. Če nekdo ne bo izpolnjeval pogojev, se bo lahko odločil bodisi za plačevanje tržne najemnine bodisi za to, da stanovanje prepusti nekomu, ki je do njega upravičen.“

Najem stanovanja | Avtor: Profimedia Profimedia

Starejši lastniki se bojijo najemnikov

Nov zakon predvideva tudi državne bančne garancije za kredite, ustanavljanje zadrug ter javne najemniške družbe, ki se bo ukvarjala s tem, da bo za lastnike organizirala oddajo stanovanj. „Predvsem starejši lastniki se bojijo najemnikov, ker se ne počutijo v poziciji, da bi se z njimi pogajali, če se ob neplačevanju najemnine ne bi želeli izseliti iz stanovanja,“ je poudaril Prijon. „To skrb bo prevzela država ali lokalna skupnost, saj se posameznik s tem težko spopada.“ Računajo, da bodo spremembe zakona javnosti predstavili jeseni.

stanovanja Slovenija "Lastniki raje puščajo stanovanja prazna"

800 novih stanovanj v gradnjo do konca leta

Direktor stanovanjskega sklada Črtomir Remec je povedal, da stanovanjski sklad trenutno razpolaga z nekaj več kot 5700 najemnimi stanovanji v 212 občinah po vsej Sloveniji: „To je bistveno premalo, predvsem v večjih mestih, kot sta Ljubljana in Maribor." Do konca leta je napovedal začetek gradnje 800 najemniških stanovanjskih enot, za katere je stanovanjski sklad pridobil evropski kredit. Razpis za prvih 300 stanovanj na Novem Brdu bo objavljen še ta teden, čemur bodo sledili postopki za 200 stanovanjskih enot.

„Imeli smo nekaj težav, a sedaj gre razpis v celoti ven,“ je povedal Remec. „Čas smo izkoristili, da smo za 20 odstotkov pocenili projekt, z optimizacijo fasad in drugih rešitev.“ Prednostno za mlade se gradijo stanovanja v okviru projektov Skupnost za mlade Gerbičeva v Ljubljani in Pod Pekrško gorco v Mariboru. „Oba projekta s ta v pridobivanju gradbenega dovoljenja,“ je pojasnil Remec. „Gradnja naj bi se začela po počitnicah.“ Poleg lastnih investicij računajo, da bodo, ko se bodo cene na trgu umirile, šli v pridobivanje novih enot tudi z nakupom nepremičnin na trgu.

Potrebno bi bilo izkoristiti obstoječe objekte

Profesor z ljubljanske fakultete za arhitekturo Tadej Glažar je spomnil na mnoge prazne enote in že obstoječe objekte, kjer bi se lahko bivanske enote uredile denimo v mansardah. „V 70-ih letih so mladi uredili ogromno število mansard ter na ta način reševali stanovanjsko problematiko,“ je spomnil. Bavčar Čargova iz Ajdovščine je ob tem opozorila na odnos Slovencev do lastništva stanovanj, ki se je pokazal tudi v njihovi občini, ko se je na razpis za prenovo delov stanovanjskih objaktov, ki bi jih financirala občina, da bi se lahko za določeno obdobje oddala v najem, prijavil en sam kandidat. „Tudi na nas, lastnikih stanovanj je, da spremenimo mentaliteto,“ je poudarila Bavčar Čargova. Ob problematiki mladih je opozorila, da mladi zelo težko konkurirajo na razpisih za najemna stanovanja s socialno ogroženimi skupinami, ki praviloma, kljub ugodnemu točkovanju za mlade, na koncu prejmejo več točk.

Stanovanje, ki ga prodaja Stanovanjski sklad JSS MOL, Petkovškovo nabrežje 67 Slovenija Najemnine v Ljubljani poletele, stanovanja oddajo praktično takoj

Skupnost za mlade Gerbičeva | Avtor: SSRS SSRS

Da za razliko od Dunaja pri nas nimamo razvitega najemniškega trga, je po besedah direktorja Stanovanjskega sklada razumljivo. „Tam delajo na tem sto let, mi smo začeli leta 2015,“ je poudaril Remec. „Pri nas smo po osamosvojitivi razdejali cel najemniški fond, kar se ne da čez noč popraviti.“ Izrazil je upanje, da bo vlada uresničila napoved o 0,4 odstotka BDP, namenjenega reševanju stanovanjske problematike ter prenosu zemljišč s Slabe banke na Stanovanjski sklad.

Omejitev višine najemnine?

Prijon je pritrdil, da je zelo pomembno, da Stanovanjski sklad dobi zemljišča, na katerih bo lahko šel v gradnjo najemniških stanovanj, glede regulacije najemnega trga pa je opozoril, da so že po zdajšnji zakonodaji prepovedane oderuške najemnine in veriženje podnajema. „Razmišljamo tudi, da bi omejili višino najemnine, a potem je tu past, da bi jih šlo še več na črni trg,“ je še dejal Prijon. „Regulacija cen bo povezana z pogovori o znižanju davka za najeme.“

Glede nepremičninskega davka je spomnil, da še ni udejanjen, ker šepajo podatki o komunalni opremljenosti stavbnih zemljišč, medtem ko imamo dobre podatke za objekte. „Če nepremičnine niso obdavčene, je prva posledica ta, da ne krožijo – niso predmet ne prodaje ne najema,“ je poudaril Prijon. „Z obdavčitvijo pripraviš lastnika, da se začne obnašat racionalno. Obdavčitev je pomembna, da pridejo nepremičnine na trg.“  Glede različne obdavčitve nepremičnin za rezidente je poudaril, da je ustavno sporna. „Modeli naj bi bili taki, da bi obdavčili nepremičnino glede na njihovo vrednost. V prejšnjem predlogu nepremičninskega davka so bile nepremičnine za rezidente manj obdavčene,“ je dejal. „Tega v novem predlogu ne bo, ker bi to pomenilo, da bi se ljudje prijavljali na nepremičnine, kjer ne živijo, kar bi povzročilo dodatne stroške. Poleg tega je takšno rešitev ustavno sodišče že enkrat zavrnilo.“

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 3
  • Avatar Snezianna
    Snezianna 01:42 16.april 2019.

    Želite najti žensko za eno noč? Dobrodošli v == >> www.3xDate.top

  • Avatar Leon
    Leon 15:59 15.april 2019.

    Namesto omejitev , raje poberite davke od nepremičnin namenjenih za oddajanje . S pravično obdavčitvijo bi zbrani denar uporabili za gradnjo stanovanj za mlade družine . Tudi prazna vojaška stanovanja oddajte v prodajo mladim družinam z možnostjo odkupa po vzoru Avstrije .