V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so v ponedeljek zabeležili sum na okužbo z novim koronavirusom pri dveh osebah, vendar so sum s testiranjem ovrgli. Oba testa sta bila negativna. "V UKC Maribor trenutno ni nikogar s potrjeno okužbo s tem virusom," je povedal predstavnik uprave kliničnega centra Janez Lencl. Iz previdnosti so prepovedali vse obiske v UKC Maribor.
Za popolno prepoved obiskov v kliničnem centru so se odločili predvsem zaradi pojava virusa v Italiji. "Za to smo se odločili iz čisto preventivnih razlogov," je pojasnil.
Kot je dejal, so se na morebiten izbruh bolezni pripravljali že prej, minuli konec tedna, ko se je novi koronavirus pojavil v Italiji, pa so intenzivirali priprave. Zaradi bližine okužb je namreč večja verjetnost, da se virus pojavi tudi v Sloveniji.
Posamični sumi že v prejšnjih tednih
Že v prejšnjih tednih so v UKC Maribor zabeležili nekaj posamičnih sumov na okužbo s sars-cov-2, a so bili v vseh primerih testi negativni. Lencl to pripisuje večji ozaveščenosti in posledično večji občutljivosti javnosti o nevarnosti okužbe. Obenem zagotavlja, da so v kliničnem centru ustrezno pripravljeni na morebiten izbruh bolezni.
Ministrstvo za zdravje bo po končanem sestanku z vodstvi bolnišnic, predvidoma ob 17.30, podalo izjavo o akutalnih dogodkih v zvezi z novim koronavirusom.
V Italiji iščejo "pacienta nič"
Italijanski virologi medtem iščejo tako imenovanega "pacienta nič". Z genetsko analizo in epidemiološkimi študijami je danes mogoče izolirati ljudi, za katere menijo, da so prvi okuženi. "Pacienta nič še nismo identificirali, zato je nove okužbe zelo težko napovedati," je včeraj dejal Angelo Borrelli, vodja italijanske civilne zaščite. Iščejo obolele, ki so bili v kontaktu z ljudmi, ki so se vrnili iz kitajskega Wuhana, kjer so prvič poročali o virusu.
V Italiji je zaradi novega koronavirusa umrlo sedem ljudi, okuženih je 232 ljudi. Število vseh okuženih se je medtem povzpelo na 80.248 ljudi, umrlo jih je 2.704. Pri tem pa je treba upoštevati, da so kitajske oblasti že dvakrat spremenile način štetja obolelih, kar pomeni, da so številke za Kitajsko nezanesljive.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v ponedeljek opozorila, da bi se svet moral pripraviti na pandemijo. WHO dodaja, da je prezgodaj, da bi izbruh označili za pandemijo, a da bi morale biti države "v fazi pripravljenosti".