Slovenija
39 ogledov

"Obglavili" Kemiplas

Kemiplas Nataša Čepar
V koprski kemični tovarni danes odstranili tako imenovani pralni stolp obrata za proizvodnjo anhidrid ftalne kisline. Demontirali bodo večino obratov in jih po delih odpeljali v Rusijo. Zdaj čakajo na sprejem novih prostorskih aktov.

"Danes smo odstranili tako imenovani pralni stolp, ki je predstavljal del proizvodnje anhidrid ftalne kisline (AFK), sicer pa se je demontaža tovarne začela že sredi junija," je povedala direktorica Kemiplasa Majda Perhavec.  Demontaža večjega dela tovarne, ki jo je Kemiplas prodal ruskemu kupcu, naj bi bila končana že do konca julija. Proizvodnjo bodo po kosih odpeljali v okolico Moskve. O višini kupnine v Kemiplasu molčijo. Manjši del proizvodnje bo še naprej ostal v Kopru, a bodo po direktoričinih besedah tudi to počasi odstranili.

Čakajo prostorske akte

"Občino smo že večkrat pozvali, da je potrebno za območje nekdanje tovarne sprejeti nove prostorske akte, a zadeva še kar stoji," potoži Peharčeva. Lastnik Kemiplasa Enver Moralić bi na tem območju zagnal dejavnost turizma, trgovine ali bi prostor namenil za skladiščne zmogljivosti za koprsko pristanišče.  Kemiplas ima še 13 zaposlenih, ki trenutno opravljajo druga dela za Moraliča; ta ima v Kopru v lasti tudi ekološko kmetijo in gostilno.

Dekančani so si oddahnili

Kemiplas je bil s proizvodnjo AFK  močan trn v peti prebivalcem Dekanov pri Kopru, pa tudi predstavnikom koprske občine na čelu z županom Borisom Popovičem. Tovarno so obtoževali, da onesnažuje okolje s strupenimi in kancerogenimi snovmi. Proti Kemiplasu se je organizirala civilna iniciativa, ki je večkrat poskušala doseči zaprtje tovarne, tudi prek okoljskega ministrstva. Občina pa je na sodišču celo sprožila tožbo za zaprtje. Kemiplas je s proizvodnjo AFK prenehal leta 2010. Moralič je prihodnje leto z županom Popovičem podpisal sporazum o zaprtju tovarne. Razloga za zaustavitev proizvodnje sta bila sicer tudi pomanjkanje surovin in težave s pridobivanjem okoljskega dovoljenja. Družba ima dolgove do  zaposlenih, ki uveljavljajo svoje zahtevke prek koprskega sodišča, skupno naj bi jih bilo za 300 tisoč evrov. 

Komentarjev 3
  • brencl 08:13 25.avgust 2013.

    Dolgove družbe do zaposlenih pa bi prenesel za "civilno družbo" in občino!

  • brencl 08:11 25.avgust 2013.

    To je približno tako, kot če se po letih odsotnosti kmečki fant priseli nazaj v vas in prične tožariti sosede, češ da ga moti smrad iz okoliških hlevov! Saj so vendar vsi vedeli, kam se priseljujejo!

  • Oxxo 20:21 19.julij 2013.

    Okoliškim prebivalcem ČESTITAM, da bodo končno živeli v bolj zdravem okolju.Vsaj nekaj dobrega ob dnevnih poplavah slabega.