Kot so v sindikatu zapisali v sporočilu, ki so ga med drugim naslovili na vlado, Slovenski državni holding ter koprsko in ankaransko občino, se opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi obeta še dvema zaposlenima, potem ko so ga prejeli "že mnogi sodelavci na vseh ravneh".
"Absurdno je, da namerava predsednik uprave družbe Boštjan Napast zaradi škodnega dogodka na kontejnerskem terminalu kaznovati našega sodelavca, ki v času dogodka sploh ni delal, drugi pa je bil le posredno udeležen kot vodja delovnega procesa in se je takrat ukvarjal z drugim škodnim dogodkom," so izpostavili.
V sindikatu so prepričani, da gre za "neutemeljeno oziroma zelo prekomerno" kazen. Kot poudarjajo, česa takega v Luki Koper še niso doživeli. "Gre za še eno hudo zlorabo moči nad delavci z namenom discipliniranja in pokoritve vseh ostalih," so zapisali in opozorili na "nemogoče" delovne pogoje.
Kot so pojasnili, so želeli s shodom doseči tudi umik opozoril pred odpovedjo. Napast je za danes načrtovano vročitev opozoril zaposlenima po njihovih besedah nato preložil in zadevo prenesel na neposrednega vodjo enote.
V družbi Luka Koper vse navedbe o domnevnem trpinčenju zanikajo. Kot so pojasnili, se niti predsednik uprave niti uprava operativno ne ukvarjajo s postopki, vezanimi na ugotavljanje okoliščin nesreče, ki se je nedavno zgodila na kontejnerskem terminalu.
"Strokovne službe in vodstvo kontejnerskega terminala kot običajno v takšnih primerih izvajajo ustrezne postopke, skladno z notranjimi akti in veljavno zakonodajo," so poudarili.
Po navedbah družbe trenutno potekajo preverbe okoliščin primera, v katere so vključeni relevantni udeleženci škodnega dogodka, saj po prvih izsledkih obstaja utemeljen sum opustitve dolžnega ravnanja in skrbnosti. Postopek bodo ustrezno zaključili, ko jih preučijo, so sklenili.
Luka Koper je trenutno sicer brez socialnega sporazuma. V sindikatu so na vodstvo v začetku aprila naslovili javno opozorilo glede tega in ga pozvali, naj prevzame iniciativo za pogajanja o podaljšanju. "Nenavadna nezainteresiranost za sklenitev pomembnega dokumenta sovpada z destabilizacijo operative, zgodovinsko visokim vsesplošnim nezadovoljstvom zaposlenih in hudim zastojem ključnih investicijskih projektov, ki so vezani na izgradnjo drugega tira," so poudarili takrat.
Vodstvo je pojasnilo, da je bil socialni sporazum podpisan februarja 2021 in je temeljil na predpostavki negotovega poslovnega okolja zaradi epidemije covida-19. Temu so med drugi prilagodili lestvico skupinske delovne uspešnosti.
Zdaj nagrajevanje zaposlenih temelji na realizaciji poslovnega načrta, kot določa veljavna kolektivna pogodba. Poslovni načrt za leto 2023 upošteva realne predpostavke poslovnega okolja in panožnih gibanj, od sprejetja načrta pa se okoliščine niso bistveno spremenile, za razliko od časa izbruha koronavirusa.
Vodstvo družbe je ob tem zagotovilo, da so uprava in strokovne službe o tem seznanjale socialne partnerje v stalnem dialogu in da so jim posredovale tudi več predlogov.