Odprtja postavitvenega prostora so se poleg predsednika države Boruta Pahorja udeležili tudi predsednik vlade Miro Cerar, predsednik državnega zbora Milan Brglez, ljubljanski župan Zoran Janković in varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.
Naročnik javnega natečaja za izbiro spomenika je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je tudi skrbnik postopkov za izvedbo projekta.
Spomenik bo predvsem opomnik na tragedije človeštva med drugo svetovno vojno.
Predsednik Pahor je o spomeniku dejal: "Niti za trenutek nismo pomislili, da postavitev takega spomenika zaključuje stremljenje k narodni pomiritvi in spravi, pač pa prav obratno, da jo želi spodbuditi in ohranjati."
Po njegovem mnenju imamo Slovenke in Slovenci eno državo, vsi pa si zaslužimo tudi eno domovino. "Prizadevati si moramo za tisto, kar nam je skupnega, spoštovati pa tisto, v čemur smo si različni," je dodal.
Postavitveni prostor vsebuje dva, v temelju povezana stebra, ki naj bi prikazovala enotnost v dvojnosti. Stebra sta med seboj razmaknjena po dolžini in globini, da določita osrednji prostor spomenika, kamor se polagajo venci.
Na spomeniku bo posvetilni napis, verz Otona Župančiča: "Domovina je ena, nam vsem dodeljena in eno življenje in ena smrt."
dežurni@Žurnal24.si
Dokler ne bo vsaj enega obsojenca za povojne poboje, bo do sprave zelo težko prišlo. Pesek v oči.
nikoli ne bo pomiritve
SDS seveda ni zraven. Pravijo, da je priložnost za spravo bila, pa je eni niso marali. Valjda, če si jo predstavljajo tako, da bi vsi volili za njihovega farerja ;)