Ministrstvo za notranje zadeve bo policistom za 1,6 milijona evrov (ocenjena vrednost javnega naročila) kupilo 4.480 kosov zaščitne opreme. To policisti potrebujejo pri vzdrževanju javnega reda, na javnih shodih in prireditvah ter pri ukrepih ob izrednih in drugih dogodkih, pravijo na policiji.
1.430-krat čelada
1.240-krat neprebojna oblačila +40-krat taktični jopič JRM
1.000-krat zaščitna maska
250-krat ščit JRM
160-krat ščitnik za rame in nadlaket
180-krat ščitnik za noge – stegnenico
160-krat ščitnik za moda
40-krat taktični jopič JRM
20-krat ščitnik za roke – podlaket
Groženj z raznimi oblikami protestov, ki jim navadno prisostvujejo tudi policisti, pa lani in letos ni manjkalo. Napovedovali so jih sindikati, trenutno najglasnejše pa so študentske grožnje. Ti napovedujejo – če bo zakon o malem delu sprejet – demonstracije, zasedbe javnega prostora in druge akcije.
Pretečeni roki trajanja
"Zaščitna oprema (iz grafike je razvidno, za katero opremo gre in kolikšno je število kosov, op. p.) je prioritetna in nujna za varno, uspešno ter strokovno izvedbo policijskih nalog," trdijo na Generalni policijski upravi. Nekaj opreme dokupujejo, ker je je premalo, nekaj je dotrajane, v določenih primerih pa je preprosto prestara – tudi zaščitna oprema ima namreč določen rok trajanja.
"Naročanje različnih delov policijske opreme poteka sistematično z namenom zagotavljanja optimalne opremljenosti policistov v določenem časovnem obdobju," poudarjajo na policiji. Prioriteto nabav določajo tudi na podlagi zaznane problematike z navedeno opremo, ki je bila izpostavljena v prejšnjem obdobju (problemska poročila policijskih enot). Sicer pa dodajajo, da zaščitno opremo nabavljajo "načrtno in v skladu s strategijo opremljanja z zaščitno opremo". Tako je omogočena tudi racionalna poraba finančnih sredstev, pravijo na policiji.