Predsednik vlade Borut Pahor bo pokojninsko reformo vezal na zaupnico celotni vladi. O odločitvi predsednika vlade, da gre po zaupnico, smo po nocojšnjem predsedstvu SD, ki je na Trgu republike v Ljubljani sicer potekalo za zaprtimi vrati, slišali od nekaterih poslancev SD. Predsedstva, ki je bilo sicer prvenstveno namenjeno pogovoru o bližajočih se lokalnih volitvah, se je ob Pahorju udeležil tudi minister za finance Franc Križanič.
Erjavec: brez nas ne gre
Pahor s svojo namero koalicije še ni seznanil, je informacijo komentiral prvak DeSUS-a Karl Erjavec. Uradnega odziva predsednikov Zares Gregorja Golobiča in LDS Katarine Kresal nismo dobili. Smo pa neuradno izvedeli, da v LDS pričakujejo takšno dejanje premierja, predlog pa bi utegnil pasti že na rednem torkovem kolegiju predsednika vlade. Medtem pa je Erjavec ocenil, "da je to pravilna odločitev, če ne bi uspel uskladiti predloga pokojninske reforme z vsemi koalicijskimi partnerji, zlasti z DeSUS-om. Moje mnenje je, da pokojninske reforme ni mogoče sprejeti brez DeSUS-a. Zato je pomembno, da znotraj koalicije iščemo soglasje. V tem primeru ne bi bilo nobene potrebe, da predsednik vlade veže sprejem pokojninske reforme z zaupnico vladi. Pričakujem, da bomo z dialogom, za katerega je DeSUS zainteresiran, našli kompromisno rešitev."
Matematika se brez DeSUS-a izide
Koalicija ima sicer z DeSUS-om v parlamentu 50 glasov. Brez DeSUS-a, a skupaj z njenima nekdanjima članoma, danes nepovezanima poslancema Vilijem Rezmanom in Francem Žnidaršičem, ima točno polovico, torej 45 glasov poslancev. Vladne reformne predloge sta po dosedanjih izkušnjah podpirala tudi poslanca italijanske in madžarske manjšine, zato lahko koalicija računa celo na 47 glasov. Čeprav je vseh poslancev 90, jih bo o pokojninski reformi skoraj gotovo glasovalo zgolj 89. Pravosodni mlini Srečka Prijatelja do glasovanja o pokojninski reformi skoraj zagotovo ne bodo izpustili. Tako je verjetnost, da bi bila pokojninska reforma ali Pahorjeva vlada ogrožena, majhna.