Med 25. in 31. januarjem je bilo opravljenih 3633 nadzorov vseh inšpekcijskih organov, določenih v PKP7. Izrečenih je bilo 33 prekrškovnih sankcij, 335 opozoril po Zakonu o prekrških in 101 upravni ukrep. Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije (RS) je od tega opravil 1077 nadzorov, izrekel pa 25 prekrškovnih sankcij, 103 opozorila po Zakonu o prekrških in 12 upravnih ukrepov.
V gostinstvu je bilo opravljenih 168 nadzorov in izrečenih 18 prekrškovnih sankcij, 23 opozoril in 3 odločbe o prepovedi. Na področju drugih storitvenih dejavnosti je bilo opravljenih 467 nadzorov, izrečenih sedem prekrškovnih sankcij ter skupno 27 opozoril in 3 odločbe o prepovedi dejavnosti. Na zunanih javnih površinah je bilo izvedenih 258 nadzorov, izrečenih je bilo 56 opozoril. V večstanovanjskih stavbah je bilo opravljenih 184 nadzorov, izrečena so bila skupno tri opozorila.
Inšpektorji so konec tedna na osmih izletniških točkah, kjer so zaznali le nekaj primerov nepravilnega nošenja zaščitnih mask. Prihajajoči konec tedna bo zdravstveni inšpektorat skupaj s policijo in inšpektoratoma za infrastrukturo opravljal poostren nadzor na obratujočih smučiščih v rdečih statističnih regijah.
Cepili posameznike, ki ne sodijo v prednostne skupine.
Pri štirinajstih izvajalcih neskladnosti ni bilo, pri osmih pa so ugotovili, da so cepili tudi posameznike, ki ne sodijo v prednostne skupine. Zdravstveni inšpektorat je v okviru vseh do sedaj opravljenih nadzorov izdal ureditveno odločbo desetim zavezancem. Z odločbo je bilo zavezancem naloženo cepljenje v skladu z nacionalno strategijo cepljenja. Odločba je bila izdana splošnim bolnišnicam Novo mesto, Nova Gorica in Jesenice, psihiatričnima bolnišnicama Ormož in Begunje ter zdravstvenim domovom Velenje, Domžale, Grosuplje, Nova Gorica in Ilirska Bistrica.
Več postopkov na podorčju nadzora cepljenja se še nadaljuje.
Od začetka pouka je bil nadzor opravljen na več kot 100 lokacijah pred vrtci in šolami. Ugotovljenih je bilo sedem primerov nepravilnega nošenja maske, zbiranj in združevanj pa ni bilo.
V zaklenjenem lokalu petnajst ljudi imelo zabavo
Od 28. januarja do 3. februarja 2021 so policisti izrekli 948 opozoril ali ukazov po Zakonu o nalogah in pooblastilih policije ali Zakonu o nalezljivih boleznih. Uvedli so tudi 551 prekrškovnih postopkov po Zakonu o nalezljivih boleznih. V večini primerov je šlo za kršitve odloka o prehajanju meje in odloka o omejitvi gibanja.
Nekaj kršitev so zaznali tudi na protestih proti zaprtju šol, ki so potekali po Sloveniji. Še vedno pa policisti zaznavajo tudi zasebna druženja, ne samov privatnih prostorih, ampak tudi v zaprtih gostinskih lokalih. "Včeraj malo pred 5. uro zjutraj so policisti v Celju prejeli anonimni klic na številko 113, da se v prostorih gostilne na območju Celja druži večja skupina oseb in predvaja glasno glasbo. Policisti so na kraju ugotovili, da je gostinski lokal zaklenjen, okna prekrita tako, da se v notranjost ne vidi, vseeno pa je bilo slišati glasbo in zaznati ljudi," je povedal namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak. V lokalu je bilo petnajst oseb, ki so se družile in praznovale. Dvanajstim polnoletnim je bil izdan plačilni nalog za kršitev Zakona o nalezljivih boleznih. Zoper tri mladoletne osebe so policisti podali obdolžilni predlog na okrajno sodišče v Celje. V teku so še postopki zoper lastnika lokala.
Izdanih manj potrdil o napotitvi v karanteno
Policija je na meji izdala 6253 potrdil o napotitvi v karanteno na domu. Glede na državo prihoda je bilo največ napotitev v karanteno na domu za osebe, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine, Kosova, Hrvaške in Srbije. Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah je policija zavrnila 158 oseb.
Pečjak je opozoril na spremembo odloka, ki začne veljati jutri. Zmanjšuje se število izjem, ki dovoljujejo vstop brez karantene. Po novem morajo tudi dnevni migranti imeti potrdilo o negativnem hitrem ali PCR testu, ki ne sme biti starejši od sedmih dni. Če negativnega testa oseba ne bo imela, bo osebi odrejena karantena na domu.
Policija bo tudi ta konec tedna na območju celotne države izvajala poostren nadzor prometa. Obenem bodo preverjali tudi morebitne kršitve odlokov.
Pečjak je pozval k odgovornemu ravnanju in spoštovanju ukrepov za zajezitev virusa. Posebej je apeliral na starše, naj otrok ne izpostavljajo potencialno nevarnim situacijam. Pri tem je spomnil, da so se nekaterih protestov zaradi zaprtja šol udeležili tudi otroci.
Na terenu manj inšpektorjev, a opravljenih več nadzorov
V obdobju od 25. do 31. januarja 2021 je nadzor po Zakonu o nalezljivih boleznih izvajalo manj inšpektorjev (355,8) kot pretekli teden (380,5), kljub temu pa je bilo v tem tednu opravljenih več nadzorov na inšpektorja (10,2) glede na pretekli teden (9,8), je sporočila vlada. Ni pa se spremenilo število izrečenih ukrepov na inšpektorja, ki tako ostaja enako, in sicer 1,3.
Več nadzorov so opravili predvsem Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, Tržni inšpektorat RS, Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS in Inšpektorat za javni sektor, medtem ko so več ukrepov izrekli Urad RS za nadzor proračuna, Zdravstveni inšpektorat RS, Inšpektorat za javni sektor in Inšpektorat RS za infrastrukturo.
Ampak resno, se še kje na svetu, kot pri nas, na tiskovnih konferencah hvalijo koliko kazni so uspeli razdeliti kršiteljem odlokov vlade (za katere verjetno niti inšpektor/policaj v času ko piše globo ni prepričan ali je še v veljavi) ?.
Škoda da jih ne moremo kamenjat na Prešernovem trgu. Bi bil takoj red!
Na Brdu pri Kranju se tudi non stop družijo v zaklenjenih prostorih.