S preventivno akcijo, ki bo potekala med 22. aprilom in 1. majem, želijo na generalni policijski upravi (GPU) opozoriti na neprimerno oziroma neprilagojeno hitrost, ki je eden poglavitnih dejavnikov prometnih nesreč.
Promet in cesta napak ne oproščata
Akcijo Hitrost, počasneje je varneje, sicer policisti izvajajo že več let, glavna cilja
pa sta zmanjšanje števila mrtvih zaradi neprilagojene hitrosti na slovenskih cestah in povečanje spoštovanja predpisov o omejitvi hitrosti.
Prevelika in neprilagojena hitrost sta še vedno največji slovenski prometni in varnostni problem. Nekateri vozniki pozabljajo, da promet in cesta napak ne oproščata, sporočajo z GPU. Dovolj je zgolj trenutek nepazljivosti, ki lahko posamezniku popolnoma spremeni življenje. Celo samo nekoliko prehitra vožnja lahko pomeni razliko med varnim potovanjem in katastrofo.
Zaskrbljujoč porast motorističnih poškodb
Ljubljanski travmatologi se s številnimi težkimi poškodbami, predvsem motoristov, srečujejo vsak dan. A je zaskrbljujoče, poudarjajo, da se je motoristična sezona šele dobro začela, poškodovanih motoristov pa je 65 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
"V letošnjem letu smo obravnavali 1522 poškodovancev v prometnih nesrečah, od tega 72 poškodovanih motoristov, kar znaša 65 odstotkov več v primerjavi z lanskim prvim trimesečjem. Ta trend nesreč je zaskrbljujoč, saj največ poškodb beležimo maja, junija in julija. Najhujše poškodbe so ravno pri motoristih, saj imajo hudo poškodovanih več organskih sistemov. Nekatere poškodbe so življenjsko ogrožajoče ter običajno puščajo težko ozdravljive posledice," je pojasnil Anže Kristan, vodja Urgentne travmatološke ambulante na Kirurški kliniki UKC Ljubljana.