Slovenija
3 ogledov

Poslanci odprli pot za prodajo NLB

V NLB bodo za regres zapravili dobrih šest, pri Slovenskih železnicah pa dobrih Žurnal24 main
Poslanci potrdili novelo zakona o bančništvu, ki daje podlago za dokapitalizacijo bank v državni lasti.

Državni zbor je sprejel novelo zakona o bančništvu, s katero se bo bankam, ki potrebujejo dodaten kapital, omogočila izdaja posebnih obveznic. Te bi se v primeru znižanja deleža najkakovostnejše oblike čistega temeljnega kapitala banke avtomatično spremenile v kapital. Podprl je tudi prenos razpolaganja z deleži bank na vlado.

Vlada je novelo zakona o bančništvu pripravila, ker Nova Ljubljanska banka (NLB) ne bo mogla pravočasno izpolniti zahteve Evropske bančne agencije (Eba) o dokapitalizaciji do konca junija. Zaradi omenjenega avtomatskega mehanizma pa Eba te obveznice priznava, kot da bi imela banka zagotovljen neposreden prvovrstni kapital, je dopoldne ob predstavitvi predloga povedal finančni minister Janez Šušteršič.

Opozicija proti

V opoziciji se bojijo, da bo vlada poceni in mimo oči javnosti prodala NLB, zato noveli zakona nasprotujejo.

Podrobnosti o teh obveznicah na finančnem ministrstvu ne razkrivajo, saj pogovori še potekajo. Če jih bo kupila belgijska skupina KBC, ki ima zdaj v NLB 25-odstotni delež, pa se utegne njen delež v največji slovenski banki zlahka zvišati celo do 55 odstotkov, opozarjajo tako v opoziciji kot Agenciji za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN).

Danes so se na dopis AUKN odzvali na ministrstvu za finance. Trdijo, da "navedbe v pismu ne držijo in temeljijo na netočnih informacijah ter domnevah glede dokapitalizacije NLB in sprememb, ki jih prinaša novela Zakona o bančništvu. Zaradi interesa dokapitalizacije se na ministrstvu ne nameravamo opredeljevati do posameznih zgrešenih in zavajajočih navedb v dopisu, saj se, za razliko od članov uprave agencije, zavedamo morebitnih negativnih posledic javnega komentiranja procesa za celoten slovenski finančni sistem".

Neposredno razpolaganje

Poslanci so podprli še odloka o upravljanju s kapitalsko naložbo države v NLB in Novi Kreditni banki Maribor, s katerima se bo vladi omogočilo razpolaganje s tema dvema deležema neposredno. Vlada si od tega obeta hitro izvedbo postopkov v zvezi z dokapitalizacijo, torej brez odlašanja, ki bi ga prinesli dolgotrajni postopki v AUKN.

Komentarjev 1
  • Darko 21:55 15.junij 2012.

    Ko bi jo le kdo hotel kupit, ker imam poln kufer ropanja banke od leta 1990 naprej.