Evrskemu območju se bo 1. januarja 2023 kot 20. članica priključila Hrvaška. Med 1. in 14. januarjem bo na Hrvaškem obdobje dvojnega obtoka, ko bo možno plačevanje tako v kunah kot v evrih, po tem obdobju pa plačevanje v kunah ne bo več mogoče.
"V Banki Slovenije bomo, v skladu z ustaljeno prakso Evropske centralne banke, bankovce kun brez provizije menjali od 1. januarja do 28. februarja 2023, ne bo pa možna menjava kovancev in bankovcev starejših serij," so sporočili iz Banke Slovenije. Menjalno razmerje med hrvaško kuno in evrom je že določeno in znaša 7,5345 kune za 1 evro. "Po izteku tega obdobja (torej po 28. februarju 2023, op. p.) brezplačne menjave bankovcev hrvaške kune v Banki Sloveniji ne bomo več izvajali," so še opozorili v Banki Slovenije.
Vsota, ki jo bo lahko posameznik zamenjal na dan, je omejena na skupni znesek 8.000 hrvaških kun.
Hrvaške kune, v kolikor jih ne boste želeli zamenjati na banki, boste sicer lahko porabili tudi na izletu ali dopustu na Hrvaškem, a le do 14. januarja do polnoči.
Po tem pa plačevanje s kunami na Hrvaškem ne bo več mogoče. S 15. januarjem bodo namreč na Hrvaškem sprejemali le evre, boste pa lahko zamenjali kune v Banki Slovenije do 28. februarja 2023.
A če boste zamudili ta rok, vam še vedno ostane "plan B", to pa je menjava hrvaških kun v evre brez provizije od marca 2023, in sicer na Hrvaškem v skladu s pogoji, kot jih je določila Hrvaška centralna banka.
So me domačini na Krku poleti spraševali kako je bilo pri nas ob uvedbi evra in sem jim povedal žalostno štorijo, nakar je eden njih vzkliknil ''Jeli si čul Štef, nadrpali smo!!''
Če že grem na hrvaško,zapravim do zadnje kune,doma mi nič ne koristijo
Jih imam na podstrešju, pa se jih ne morem nikakor rešit, ne da bi imel še hrvaške.