Slovenija
186 ogledov

Pridružitev dobra priložnost za Slovenijo

EU Med7 Epa
Slovenija se je pridružila skupini sredozemskih članic EU Med7.

Slovenski premier Janez Janša je dejal, da je članstvo v skupini, ki se je preimenovala v EUMED, dobra priložnost za Slovenijo, ki trenutno predseduje Svetu EU. Voditelji so se sicer zavzeli za spopad s podnebno in okoljsko krizo.

"Do širitve Med7 s Slovenijo prihaja v ključnem času slovenskega predsedovanja Svetu EU. To daje Sloveniji priložnost za koordinacijo ključnih tem, ki so na dnevnem redu," je Janša poudaril na skupni izjavi voditeljev za medije po srečanju.

Pojasnil je, da so govorili o vseh pomembnih temah, ki ne zadevajo le sredozemskih članic EU in njihovih partnerjev, ampak celotno EU. Pri tem je izpostavil strateško avtonomijo Evrope. Govorili pa so tudi o podnebnih spremembah, zelenem prehodu, migracijah, pandemiji covida-19, okrevanju in odpornosti, je še povedal slovenski premier.

Izziv predstavlja vse hujša podnevna in okoljska kriza

"Zdaj se je treba bolj kot kdajkoli spopasti z vse hujšo podnebno in okoljsko krizo ter ustvariti varno, uspešno, pravično in trajnostno prihodnost za naše ljudi," so v skupni izjavi zapisali voditelji Slovenije, Grčije, Cipra, Francije, Španije, Italije, Malte, Portugalske in Hrvaške, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zavezali so se tudi k spoštovanju pariškega podnebnega sporazuma in nadaljevanju prehoda s fosilnih goriv na obnovljive vire energije in nizkoogljične tehnologije.

Grški premier Kiriakos Micotakis je ob tem povedal, da se južne evropske države usklajujejo pri zaščiti svojih gozdov in morij. Poleg tega izmenjujejo tehnologije in sredstva za preprečevanje "napadov narave", je pojasnil. Spomnil je na požare, ki so letos poleti prizadeli predvsem Grčijo, Italijo in Ciper, pa tudi vse druge sredozemske države. Sever Evrope pa so prizadele smrtonosne poplave. "To je največji dokaz, da podnebna kriza zadeva vse nas," je poudaril.

Da se ne sme več odlašati z ukrepanjem v boju proti podnebnim spremembam, je dejal tudi italijanski premier Mario Draghi. Za boljšo pripravljenost na naravne katastrofe pa se je zavzel španski premier Pedro Sanchez.

Slovenija in Hrvaška novi članici

Voditelji dosedanjih članic skupine so na skupni izjavi za medije po koncu srečanja pozdravili pridružitev Slovenije in Hrvaške.

"Mislim, da je zelo dobro, da je Hrvaška skupaj s Slovenijo potrdila, da je tudi Jadran del Sredozemlja, in da tako vstopamo v podskupino članic unije, s čimer se naš vpliv na procese in dvostranske odnose z drugimi državami, ki so za mizo, znatno povečuje," je povedal hrvaški premier Andrej Plenković.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • Avatar Jaka Steiner
    jaka4 14:00 19.september 2021.

    Nekdo se trudi dobiti nove zaveznike v drugih državah. Pogrešam pa podatke o tem, koliko nas bo davkoplačevalce članstvo v tej družbi stalo.