Slovenija
27 ogledov

Proti privatizaciji jih je manj

telekom slovenije Anže Petkovšek
Nadaljevanju prodaje 15 podjetij nasprotuje manj kot polovica vprašanih. Podporniki privatizacije zbrali 5000 podpisov.

Kljub intenzivnim razpravam na temo privatizacije podjetij se stališče javnosti do tega vprašanja ni bistveno spremenilo, ugotavlja današnja anketa časnika Delo. Večina oziroma 47 odstotkov še vedno nasprotuje nadaljevanju privatizacije 15 podjetij, vendar se je njihov delež v zadnjem obdobju zmanjšal za pet odstotnih točk.

Ob dejstvu, da delež podpornikov privatizacije ostaja isti (36 odstotkov), sklepajo, da je med nasprotniki prodaje 15 podjetij nastalo nekaj dvoma. Za pet odstotnih točk se je povečal tudi delež tistih, ki se o tem niso mogli ali hoteli opredeliti.

Prodaja ima še manj podpore, ko anketirane sprašujejo o konkretnih podjetjih. Celo pri državnih bankah, v katere je država vložila milijarde evrov, se je v primerjavi z novembrom podpora prodaji zmanjšala. Telekom Slovenija je v očeh javnosti od začetka dojet kot podjetje izjemnega pomena, saj ga po podpori sodeč uvrščajo v kategorijo podjetij, kakršni sta Krka ali Petrol.

Za privatizacijo 6000 podpisov

 Zagovorniki privatizacije so v petek začeli zbirati podpise pod peticijo ZA privatizacijo, ZA depolitizacijo gospodarstva. V treh dneh jo je podpisalo več kot 6000 podpornikov, med njimi tudi ekonomist in član vodstva ameriške centralne banke Egon Zakrajšek in podjetnik Igor Akrapovič. Med podpisniki je tudi Janez Janša, ki je danes na Twitterju zapisal “Podpišimo peticijo in zmanjšajmo tveganje revščine za naše otroke.

Peticijo so postavili ob bok Mladinini peticiji Preprečite razprodajo! Podpise je na pobudo Janeza Mencingerja zbirala Skupnost Državljani proti razprodaji. Državnemu zboru so ta teden predali okoli 11.300 podpisov nasprotnikov privatizacije.

Komentarjev 16
  • dragec 16:34 19.januar 2015.

    Leto 1999 - mi Slovenci slovensko ne prodamo.....ne damo tujcem.....ua....... kaj pa danes?????

  • mph 14:14 19.januar 2015.

    Država je odličen upravljalec, če so odlični zaposleni in odgovorni. In če odgovarjajo po zakonu. In državna podjetja delajo za interese države in državljanov. Privat pa izključno za lasten žep. Bolj enostavno kot tako. Če ti tujec kupi neko našo ...prikaži več firmo in bo zašel v npr. finančne težave, bo vsekakor žrtvoval podružnico v drugi državi, ne v svoji. Primer heliosa, ki ni osamljen, pa jasno kaže, da gre izključno za prevzeme, da si nekateri bogati samo še bolj napolnijo žepe. Ampak, če je tako, kot ti praviš, da smo unikat v Eu, mi potem razloži, zakaj imajo težave v skoraj vseh EU državah, kjer ni "komunistov"? In kako, da so vse krize štartale iz Amerike. Po tej logiki, je ZDA komunistični raj. Pa se malo zapelji ven iz Manhatna še kam drugam, pa boš mislil, da si prišel v Afriko. Toliko o uspešnosti. Kapitaliem je ves glede pohlepa, ne uspešnosti.

  • mph 14:09 19.januar 2015.

    Komunisti? JJ je nastavil janšiste na vse strateške točke. To pa je del problema, da so bile za njim vse vlade nesposobne počistiti bolj temeljito to njegovo zapuščnino. Komunizma, žal, že dolgo ni pri nas, je pa zato kapitalizem. In ...prikaži več očitno si ti pri tem kapitalističnem koritu.