Slovenija
1754 ogledov

Protikorupcijska komisija oprala čast Stojmenove Duh

Emilija Stojmenova Duh Danijel Kovačič Grmek/UKOM
Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila z obravnavo sumov nepravilnosti v zvezi z vožnjo službenega vozila takratne ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh z modrimi lučmi v Avstriji.

Protikorupcijska komisija se je osredotočila na sum kršitve pristojnosti oziroma na sum nezakonitega vplivanja na voznika takratne ministrice Emilije Stojmenove Duh. Komisija suma nezakonitega vpliva ni ugotovila. 

Zamuda na službeni poti

26. maja letos je bila ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh na službeno poti v Ženevo. Pri vožnji proti dunajskemu letališču pa je službeno vozilo ministrstva za digitalno preobrazbo zaradi prehitre vožnje ujel radar. Ministrstvo se je nato obrnilo na naše veleposlaništvo na Dunaju in ga pozvalo, da avstrijske organe zaprosi, da odstopijo od pregona, hkrati pa je ministrstvo izdalo, da je avto zaradi gneče in zamude vozil z modrimi lučmi, kar je v tujini prepovedano.

Ministrica odstopila zaradi modrih luči

Kot je znano, je ministrica Emilija Stojmenova Duh zaradi obtožb, da je z uporabo modrih luči med vožnjo v Avstriji, prekoračila pooblastila, odstopila z mesta ministrice. Premier Robert Golob je odstop ministrice, ki so jo sicer bremenile obtožbe glede neracionalnega nakupa računalnikov, sprejel.

Protikorupcijska komisija je septembra postopek uvedla na lastno pobudo. V predhodnem preizkusu je pregledala javne objave ter pridobila pojasnila in dokumentacijo Ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP) v zvezi z dopisom, ki ga je ministrstvo naslovilo na slovensko veleposlaništvo na Dunaju in okoliščinami uporabe modrih luči.

Dokazov o pritiskih niso našli

Na podlagi pridobljene dokumentacije in zbranih pojasnil ni bilo mogoče potrditi, da bi ministrica ali kdorkoli drug vplival na voznika, da naj uporabi modre luči, niti ni bilo mogoče potrditi, da je ministrica ali kdor koli drug pri pripravi dopisa za Veleposlaništvo vplival na njegovo pripravo. Dopis, ki ga je za Veleposlaništvo pripravil MDP in ga je podpisala državna sekretarka, je bil pripravljen na podlagi vzorcev dopisov, ki jih je vozniku MDP posredoval zaposleni na Centru za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave, MDP pa je dopis prilagodil konkretni situaciji.  

V njem je veleposlaništvo pozvalo, naj pristojne avstrijske organe zaprosi, da odstopijo od morebitnega pregona oziroma kaznovanja voznika. Kot razlog za takšno zaprosilo je navedlo, da je bil na avstrijski avtocesti zastoj, zato je službeno vozilo ministrstva obtičalo v koloni. Da ministrica z delegacijo ministrstva (iz gradiva vladi je sicer razvidno, da je bila v delegaciji le ena zaposlena) ne bi zamudila leta, pa je bil voznik službenega avtomobila “primoran prižgati modre luči”.

Vzpostavi naj se enaka praksa

Ker je Komisija pri obravnavi zadeve zaznala različne prakse in stališča organov pri ravnanju v istovrstnih ali podobnih situacijah, je ministrstvi za zunanje in evropske zadeve ter za notranje zadeve z dopisom pozvala, naj izvedejo informiranje in izobraževanje glede uporabe modrih luči v Sloveniji in tujini ter vzpostavijo enotno prakso zaprošanja veleposlaništev za posredovanje pri pristojnih organih.

dezurni@styria-media.si


 

Komentarjev 20
  • zdrej 13:44 27.november 2024.

    PapaM, plačali bi naj, pa bi bil problem rešen.

  • AnGus 19:39 26.november 2024.

    Scenarij 1: Voznik se je sam odločil, da bo vklopil modre luči, in je Emiliji to pozabil povedati. Pozabil je tudi povedati, da bo vozil po reševalnem pasu. Emilija tega ni opazila in tudi nikoli ni vprašala, čemu vozi z ...prikaži večz lučkami med dvema voznima pasovoma, kjer drugi avtomobili potrpežljivo čakajo. Ko sta prispela na letališče, je voznika pohvalila za domiselno vožnjo.

  • jakec42 15:44 26.november 2024.

    Naši politiki po pisanju ne vedo kdaj lahko uporavijo modro luč-vprašajo naj Avsrijce da jim razložijo!