Po poročanju Koroškega radia je vodstvo multinacionalke danes sporočilo, da trenutna situacija v avtomobilski industriji in nekonkurenčnost slovenskega delovnega trga ne dopuščata druge možnosti kot pa zaprtje tovarne Adient v Slovenj Gradcu.
V tej tovarni izdelujejo sestavne dele za avtomobilske sedeže in notranjo opremo avtomobilov. Lani po izteku enega od proizvodnih programov niso bili uspešni pri iskanju novega programa, zato so v jeseni napovedali odpuščanje. V program presežnih delavcev so najprej zajeli 162 delavcev na vseh ravneh delovanja družbe, na koncu pa je bilo v program vključenih 119 presežnih delavcev.
Ob tem je lastnik v jeseni po Šilakovih besedah sporočil, da imajo do leta 2025 zagotovljeno delo za zaposlene na slovenjgraški lokaciji, zato je poleg zaposlenih tudi njega in predstavnika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) v podjetju današnja napoved zelo presenetila.
"To je šok za celotno Koroško," je dodal Šilak, ki je prejel informacijo, da naj bi prve delavce odpustili že sredi letošnjega leta. Sindikat bo zapiranju tovarne ostro nasprotoval, je poudaril Šilak.
Se pa boji, da bo v primeru uresničitve te napovedi v zdajšnjih časih tako veliko število ljudi težko dobilo drugo delo v regiji. Po njegovih podatkih gre za zaposlene z vseh stopenj izobrazbe, med njimi je tudi veliko strokovnjakov.
Če bi jaz bil multinacionalnka, bi tudi zaprl firmo v Sloveniji. Imamo eksotičen jezik, nepraktično zakonodajo, nemogoče je stimulirat dobre delavce in odpuščat slabe, okolje je nepredvidljivo, država je brez domačega trga, imamo slabe prometne povezave, ni fleksibilne delovne sile,… ...prikaži več uradništvo je počasno in togo, brez vez ti še denar nič ne pomaga, itd. Ko bo država spoznala, da firme niso socialne inštitucije, potem bo mogoče boljše.
Kako je lahko slovenski delovni trg nekonkurenčen, ko imamo pa pol nižje plače kot na zahodu? Problem nizke produktivnosti naj pa rešujejo z boljšimi sredstvi, takšnimi, kot jih imajo v ZDA, če so že iz ZDA.