“To je bil kiks, obrazca ni več,” je razburjenim udeležencem posveta YHD – Društva za teorijo in kulturo hendikepa pojasnjevala Tanja Dular z direktorata za invalide ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. “Hoteli smo samo podatke, da bi v novem zakonu lažje opredelili bistvo osebne asistence,” je povedala, a se ni opravičila. Invalide je pozvala, naj posredujejo predloge.
Delo = mirovanje pravic
“Več kot tri četrtine predlogov, ki vam jih pošiljamo že leta, pa niso bile sprejete,” pa ji je odgovorila Klaudija Poropat iz YHD. Edino, kar so Svetlikovi uradniki upoštevali, je ureditev, ki bo invalidom, če se zaposlijo, omogočila mirovanje in ne ukinitev prejemkov v času, ko delajo. Prav tako dodatek za pomoč pri varstvu in bodoče nadomestilo za enake možnosti ne bosta pogojena s premoženjem upravičencev.
Kot je dejal Davor Dominkuš z ministrstva za delo, zakon o socialnovarstvenih prejemkih določa novo višino minimalnega dohodka, ki se bo korigirala vsakih pet let. Zdaj za samsko osebo znaša 229 evrov, po novem pa bo 288 evrov. Če se bo hendikepirana oseba vključila v psiho-socialne programe ali programe aktivnega zaposlovanja, pa bo prejemala 364 evrov na mesec.