Slovenija
36 ogledov

Šteiner: Enakovredna obravnava vseh ponudnikov

osemkolesnik patria STA
Sodišče je v zadevi Patria danes na predlog obrambe zaslišalo nekdanjega načelnika Generalštaba Slovenske vojske (SV) Alojza Šteinerja. Obravnave sta se sicer udeležila le dva od petih obtoženih, in sicer brigadir Tone Krkovič in direktor Rotisa Ivan Črnkovič.

Projektno skupino za nakup oklepnikov je v začetni fazi vodil nekdanji načelnik Generalštaba SV Albin Gutman. Potem ko je leta 2006 postal načelnik Generalštaba SV, se s tem projektom ni več ukvarjal, saj ga je nadomestil Šteiner, je Gutman povedal na februarski obravnavi.

Šteiner je danes med drugim povedal, da model kriterijev za izbiro ponudnika ni bil napisan za določenega ponudnika. "Mi smo ga sestavili tako, da enakopravno obravnava vse ponudnike," je pojasnil in dodal, da je imela projektna skupina nalogo usmerjanja in usklajevanja dela. Glede tajnosti delovanja projektne skupine Šteiner domneva, da je pri tem sodelovala služba, pristojna za zaščito takšnega projekta.

Črnkoviča in Wolfa ne pozna

Dejal je tudi, da Črnkoviča in enega izmed peterice obtoženih Walterja Wolfa ne pozna ter da ju še ni srečal. Za Krkoviča pa je povedal, da se poznata od leta 1985, ko sta bila skupaj v teritorialni obrambi. Pri tem je dodal, da se ne s Krkovičem ne s katerim drugim obtoženim ni nikoli pogovarjal ali kako drugače komuniciral v zvezi s projektom. Povedal je, da ne ve, da bi imel Wolf zveze na ministrstvu za obrambo, ter da po njegovih informacijah Krkovič ni imel vloge v projektu.

Janša se je znova opravičil

Sojenje Janezu Janši, Jožetu Zagožnu, Tonetu Krkoviču, Ivanu Črnkoviču in Walterju Wolfu se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra 2011. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov patria. Vseh pet očitke zanika.

Na današnji obravnavi sta bila navzoča le Krkovič in Črnkovič. Kot je pojasnila okrajna sodnica Barbara Klajnšek, je Janša kot opravičilo za odsotnost navedel nujne in neodložljive sestanke v zvezi s sejo vlade in poslanskimi vprašanji. Za opravičilo odsotnosti Zagožna pa je njegov zagovornik Boris Marčič vložil zdravniško potrdilo o opravičeni odsotnosti.

Komentarjev 2
  • Oxxo 16:29 04.marec 2013.

    JJ kot običajno ni imel časa... Zanimivo, da se na njegovem urniku vedno pojavi druga "pomembna" obveznost.