Slovenija
12587 ogledov

Tako v primeru ponarejenih PCT potrdil ukrepa policija

protest proti PCT Anže Petkovšek Protest proti PCT
Zanimalo nas je, za katero kaznivo dejanje se preganjajo tisti z lažnimi PCT potrdili in koliko jih je.

"Policisti že od pričetka uvajanja ukrepov za zajezitev epidemije Covid-19 zaznavajo večje število ponarejenih potrdil o izvedbi PCR-testov, potrdil o cepljenju, potrdil o prebolevnosti in drugih potrdil za priznavanje PCT pogoja," so nam pojasnili na policiji.

Od drugega do osmega novembra so obravnavali 10 primerov ponarejenih potrdil o izpolnjevanju pogojev PCT (kaznivo dejanje ponarejanja listin po členu 251 kazenskega zakonika) in en primer, ko se je oseba želela cepiti in pri tem uporabila zdravstveno in osebno izkaznico druge osebe (kaznivo dejanje overitve lažne vsebine po členu 253 kazenskega zakonika).

Na mejnih prehodih Obrežje, Rigonce, Sečovlje in Dragonja je bilo odkritih skupno devet primerov izkazovanja s ponarejenimi potrdili o PCR testiranju, prebolevnosti oziroma cepljenju, pri katerih so mejni policisti obravnavali štiri slovenske in pet tujih državljanov (državljanstev BIH, Hrvaške in Srbije).

Poleg tega so bili ljubljanski policisti obveščeni o sumu kaznivega dejanja, ko je v eno izmed zdravstvenih ustanov na območju centra Ljubljane prišla oseba, pri tem pa se je izkazala s ponarejenim potrdilom o cepljenju, izdanim na ime njene sorodnice. Kot smo poročali, je gospa na obisk k sestri v ljubljanski klinični center prihajala s potrdilom, ki ni bilo njeno.

Mariborski policisti so bili obveščeni o primeru, ko se je državljanka Slovaške z urejenim statusom v Sloveniji na cepilnem mestu želela cepiti, pri tem pa je uporabila zdravstveno in osebno izkaznico na ime državljanke Slovenije. Nepravilnost oziroma sum zlorabe je bila ugotovljen pred sprejemom na cepljenje.

V vseh primerih policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil zaradi sumov kaznivih dejanj, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti. O vseh ugotovitvah bodo policisti obvestili pristojna državna tožilstva.

Zagrožena kazen do treh let zapora

"Vse osebe, ki ponarejeno javno listino (potrdila o izvedbi PCR testa, potrdila o prebolevnosti, potrdila o cepljenju itd.) hranijo ali uporabijo kot pravo, storijo kaznivo dejanje ponarejanje listin po 251. členu KZ-1. Ob ugotovitvi, da gre za ponarejeno listino, policisti listino zasežejo, osebo, ki je listino želela uporabiti kot pravo, pa kazensko ovadijo. Za kaznivo dejanje ponarejanja javnih listin je zagrožena kazen zapora do treh let," so pojasnili na policiji. Dodali so še, da policija v preiskavi poskuša ugotoviti tudi kje, kdaj in kako so storilci pridobili ponarejeno potrdilo. »Na ta način poskušamo ugotoviti identiteto in dokazati storitev kaznivega dejanja tudi "ponarejevalcu" tovrstnih potrdil. V nekaj primerih je policija uspešno identificirala storilce in jih bo tudi kazensko ovadila na pristojno okrožno državno tožilstvo,« so povedali.

Vse, ki so jim znani konkretni primeri omenjenih zlorab, policija poziva, naj o tem obveščajo pristojne organe, v primeru kaznivih dejanj pa najbližjo policijsko enoto ali državno tožilstvo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 9
  • dd 10:49 19.november 2021.

    Policija naj se raje ukvarja z velikimi kriminalci, ki ropajo, ubijajo, izmakujejo miljone,..

  • smoljo 10:42 19.november 2021.

    Čakajte,pct pogoj je prostovoljen?A ni ,cepiš se pristovoljno,testiras se isto in prebolis tut prostovoljno .Potem takem je to samo prostovoljen dokument ..zame uradna listina,osebna, pašoš,vožniška,šolsko spričevalo,delovna knjiga ,bančna kartica ,zdravstvena ...to je to vse ostalo so samo potrdila ...

  • Avatar Sreten Lukić
    lluckyss 10:30 19.november 2021.

    Ja, ker pri tem ne gre ponarejanje zakonite javne listine, posledično ne more biti pregona po 251. členu KZ o ponarejanju javnih listin.......Pač pa se z zaporom kaznuje vsako siljenje človeka proti njegovi volji v neko dejanje. In to tako ...prikaži večko neposredno, kot tudi posredno siljenje ali vsaka druga psihična prisila !!

Sorodne novice