"Gre za odmevno in edinstveno izvedbo vaje, ki bo prvič potekala v tovrstnem sodelovanju, saj bodo v Splošni bolnišnici Celje skupaj z zaposlenimi vajo izvedli letalska policijska enota, specialna enota, mobilna kriminalistična enota in Center za varnost in zaščito slovenske policije," so navedli v bolnišnici. Naslov vaje je Amok dogodek in protiteroristični napad.
Vaja predvideva, da se obravnava poškodovane varovane osebe iz urgentnega centra nadaljuje z dinamičnimi prikazi na bolnišničnem heliportu in v kletnih prostorih pod novogradnjo, kjer bodo sodelujoči izvedli postopke aretacije storilcev z uporabo posebne taktike specialne enote, so še navedli v Splošni bolnišnici Celje.
Intervencijske službe, med katere spada tudi nujna medicinska pomoč, se lahko namreč pri vsaki intervenciji tudi same znajdejo v okoliščinah, v katerih je ogrožena njihova varnost. To se lahko zgodi tudi pri t. i. Amok dogodkih.
S tem izrazom opisujejo izjemen varnostni pojav, ko eden ali več storilcev brezciljno ali sistematično z orožjem, orodjem, nevarnimi predmeti ali sredstvi ubijejo ali poškodujejo eno ali več oseb ali so to poskušali storiti, pri čemer storilci s tem dejanjem nadaljujejo ali je očitno, da bodo s tem nadaljevali.
Storilci kot sredstvo napada najpogosteje uporabljajo strelno orožje, lahko pa tudi drugo orožje ali predmete, napad pa najpogosteje izvedejo na javnem kraju, je med drugim zapisano v Priporočilih za ukrepanje ekipe nujne medicinske pomoči pri aktivnih življenju nevarnih dogodkih - Amok intervencije.
Omenjena priporočila je julija 2017 izdala Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, pri kateri deluje sekcija reševalcev v zdravstvu.
Policija bo izvedla vajo, v kateri bodo prikazali ukrepanje v primeru izjemne varnostne situacije. Kakšna je izjemna varnostna situacija v bolnici?
Prosim nehajte z vajami STOPITE V AKCIJO tam kjer vas potrebujejo.
Lovijo paciente ,ki imajo čakalno dobo več kot eno leto!