Predsednik vlade
Janez Janša je v četrtek pozno zvečer v državni zbor vložil zahtevo za glasovanje
o zaupnici vladi. Premier ocenjuje, da je uspešno delo vlade pri vodenju EU in drugih strateških
projektih ogroženo. Glasovanje o zaupnici bo sicer potekalo na izredni seji v ponedeljek ob 18.
uri. To je namreč sklenil kolegij predsednika državnega zbora
Franceta Cukjatija.
SDS pričakuje splošno podporo
Vodja poslanske skupine SDS
Jože Tanko je dejal, da bo poslanska skupina SDS vlado podprla. Poleg tega v SDS
pričakujejo tako podporo koalicije kot tudi opozicije. "
Če opozicija ni pripravljena prevzeti vlade, potem je njihova dolžnost, da obstoječo vlado
podprejo in ji dajo mandat za naprej," je dejal Tanko, ki meni, da je koalicija, odkar je na
oblasti ta vlada, deležna neupravičenih in pretiranih kritik opozicijskih strank. "
Stalno so imeli ideje, kako bi določene poteze vlade storili bolje, sedaj, ko pa imajo
realne možnosti za vstop v vlado, pa od te odgovornosti bežijo," je povedal. Če Pahor meni, da
je v državi res tako alarmantno stanje, bi moral prevzeti vlado, meni Tanko. Če opozija tega
ne bo storila, pomeni, da nima prave alternative, nima pravih političnih profesionalcev, v resnici
nima vlade v senci ali da ne more preiti od besed k dejanjem.
|
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je danes napovedal, da bo poslanska skupina večinsko najbrž naredila tako, kot se bo odločil izvršni odbor stranke, ki bo na nedeljski seji razpravljal o koalicijski pogodbi in izpolnjevanju programa stranke. " Trenutno ni mogoče napovedati, kako bo večinsko glasovala poslanska skupina ," je še dodal ter ocenil, da si premier ne zasluži njegovega glasu, saj je v četrtek " maščevalno obravnaval moja glasovanja ". Obenem je opozoril na ustavno določilo, da poslanci glasujejo po svoji vesti. Predsednik stranke Karl Erjavec je že v četrtek dejal, da bodo njihovi poslanci podprli vse tisto, kar je zapisano v koalicijski pogodbi. Ali to pomeni tudi glasove za zaupnico, pa se ni želel natančno opredeliti.
Bo Janša zbral dovolj glasov?
Poslanska skupina SLS bo na seji državnega zbora vladi dala zaupnico, samo vprašanje zaupnice pa je osebna Janševa gesta, s katero je poslance povprašal za podporo, je povedal okoljski minister in predsednik SLS Janez Podobnik . Kot je dejal, je "po prepihu v zadnjih dnevih zdaj pričakovati lepše vreme". Janša lahko zaupnico pričakuje tudi od svoje Slovenske demokratske stranke in Nove Slovenije.
Pahor: Čaka nas politična kriza
Predsednik SD Borut Pahor napoveduje črni scenarij. " Če vladi ne bo izglasovana zaupnica, se bo Slovenija znašla v politični krizi ," je prepričan Pahor, ki omenja celo možnost, da bi Slovenija v tem primeru predsedovanje EU v prvi polovici prihodnjega leta prepustila drugi državi. Če vlada pade, obstaja po njegovem mnenju več slabih možnosti, med njimi je najboljša razpis predčasnih volitev. Prvak SNS Zmago Jelinčič nasprotno meni, da se v nobenem primeru ne bo zgodilo nič posebnega. "I talija je spremenila vlado med njenim predsedovanjem uniji, pa se ni nič zgodilo ," odgovarja na Pahorjeve dramatične napovedi.
Aktualne politične razmere je danes komentiral tudi prvi slovenski predsednik Milan Kučan . " Gre za neodgovorno ravnanje, kar državi jemlje verodostojnost partnerja v mednarodnih, političnih in gospodarskih odnosih," se je Kučan ostro odzval na Janševo primerjavo Slovenije z Belorusijo.
Sicer pa je zaupnica vladi institut predsednika vlade, s katerim lahko od državnega zbora zahteva, naj glasuje o zaupnici svoji vladi. Pri tokratnem glasovanju o zaupnici bo glavni jeziček na tehtnici predvsem koalicijska Demokratična stranka upokojencev Slovenije, saj so vse druge koalicijske stranke napovedale, da bodo vladi izglasovale zaupnico. Če pa zaupnica ne bi bila izglasovana (ne bi dobila večine glasov poslancev, torej 46 glasov), pa bo moral predsednik države v 30 dneh predlagati novega mandatarja. To pomeni, da bi o tem odločal še Janez Drnovšek . Če kandidata ne bi našel, ali če ta ne bi dobil večine, bi predsednik razpustil parlament in razpisal predčasne volitve. Te bi bile lahko zaradi zapletenosti postopkov najprej na začetku januarja. To pomeni, da bi se predvolilni čas, sestavljanje nove vlade in koalicije dogajali prav med predsedovanjem EU. To sicer ne bi bil prvi primer: med predsedovanjem EU se je zamenjala tudi italijanska vlada.
SMS predlaga Jankovića za tehnično vlado
Na dogajanje v vladi so se odzvali tudi v Stranki mladih Slovenije. Njen predsednik Darko Krajnc je kot najboljšo možnost v primeru padca vlade predlagal oblikovanje tehnične vlade, ki naj bi jo vodil ljubljanski župan Zoran Janković.
Prvi komentarji Janševe odločitve
So bili odzivi opozicije pravilni?
Odzivi opozicije ob premierjevi napovedi so bili po Kovačevem mnenju razumni. Zdi pa se mu nekorektno, da predsednik vlade očita opoziciji denimo to, da mu pripravlja referendum o šolski zakonodaji, pri čemer bi sam lahko to zakonodajo umaknil iz obravnave za pol leta in bi se ta obravnavala po predsedovanju EU. Kar se mu zdi pri predsedniku vlade vprašljivo, pa je, da je videti, kot da sam ni pripravljen delati nobenih kompromisov z opozicijo. Tako Kovač tudi meni, da bi se premier lahko izognil vsem težavam, če bi se vlada obnašala manj arogantno in bi se bila pripravljena v določenih stvareh pogajati in usklajevati. "V resnici je zdaj žogica na vladi, da pokaže, da zna tudi ona popuščati in delati kompromise, ne pa, da to očita samo opoziciji.˝ Po drugi strani pa Makarovič poudarja, da se tudi opozicija v tem primeru ne more izogniti odgovornosti, saj ˝ne more biti nekdo v opoziciji, glasovati proti in potem trditi, da si je želel, da bi vlada ostala˝ . ˝Napovedi, kaj pričakovati ob glasovanju o zaupnici, so nehvaležne,˝ pravi Makarovič. Meni, da ta hip niti predsednik vlade nikakor ne more vedeti, kaj ga dejansko čaka, in da se tu zagotovo spušča v določeno resno tveganje, kar zadeva nadaljnji obstoj vlade.
Zaupnica kot ustrahovanje