Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je uvodoma dejala, da je bilo v juniju v Sloveniji 1,7 odstotka manj brezposelnih kot v maju, kar je razveseljujoče, vendar pa tega seveda ne more reči za število brezposelnih kot tako.
Letos bo država namenila 30 milijonov evrov za javna dela, subvencije za samozaposlitev dvigujejo na pet tisoč evrov, delajo pa predvsem na mladih, saj je lani Slovenija imela največjo rast mladih brezposelnih. Do oktobra bodo pripravili izvedbeno shemo za mlade do 25 let, da se jim v roku štirih mesecev ponudi zaposlitev, pripravništvo in podobno.
Na področju aktivne politike zaposlovanja smo dosegli preboj, je prepričan Zoran Kotolenko z ministrstva. Pri tem so pomembni javna dela, usposabljanje in izobraževanja ter subvencijski programi za najmanj zanimive skupine brezposelnih. "Programi so vedno bolj individualni, vedno bolj ciljajo na posamezne skupine," je dejal. Iz operativnega programa razvoj človeških virov so že letos počrpali dvakrat več evropskih sredstev kot lani, je še povedal.
Ob tem so na ministrstvu danes predstavili primere dobrih praks sodelovanja ministrstva in gospodarstva na področju trga dela.
"S pomočjo sredstev smo uspeli ohraniti steklarski poklic"
Steklarna Hrastnik, Steklarna Rogaška Slatina in nekaj manjših dobaviteljev je skupaj dobilo okoli 200 tisoč evrov Sklada za razvoj kadrov in štipendije, projekt pa so zaključili lani. "S pomočjo teh sredstev smo uspeli ohraniti konkurenčnost steklarstva in steklarski poklic," je povedala Ksenija Božič iz Steklarne Hrastnik. Prihajalo je do velikega odliva kadra, pri čemer so v okviru kompetentnega centra ustvarili nekakšno "interno steklarsko šolo", ki jim je pomagala izobraziti ustrezne kadre. "V Zasavju je zdaj poklic ponovno cenjen," pravi Božičeva in dodaja, da jim brez sredstev evropskega socialnega sklada to najbrž ne bi uspelo. V steklarni je trenutno zaposlenih okoli 700 ljudi, v vseživljenjsko izobraževanje je bil vključenih 456 zaposlenih, skupno so opravili 23 tisoč učnih ur.
Direktor Steklarne Hrastnik Andrej Božič je dejal, da je bila ta leta 2010, ko so začeli sanacijo, tik pred obubožanjem, s pet milijoni evrov izgube, lani pa so dosegli dva milijona evrov dobička. Božič je povedal tudi, da so pri zaposlenih delali tudi na samozavesti, ki so jo dvignili tudi s pomočjo večjega znanja, ki so ga ti pridobili. Prepričan je, da bi v Steklarni Hrastnik lahko tudi dvignili roke in rekli, da je kriza, da ne morejo nič, a so uspeli. "Najprej moramo pomagati sebi, ne čakati, da najprej pomaga država," je še dodal.
Ja to se ni za hecat s temi subcencijami. Največkrat je bolj smiselno vzet nek kredit, bo ceneje, če se stvar ne izide, kot pa subvencijo vračat. Namesto, da ga serjejo s temi subvencijami naj raje ukinejo za prvo leto,… ...prikaži več ali pa dve leti, plačilo prispevkov, manjši davek ipd. Seveda z ustreznimi regulatorji, da ne pride do zlorab - plus nečloveškimi sancijami v primeru odkritja zlorabe. To bi delovalo.
Subvencije za samozaposlitev je bilo do sedaj 4.500 evrov BRUTO ! Kaj sedaj to bruto pomeni ? Pomeni to, da se na koncu leta pri dohodnini upošteva tudi ta subvencija in moraš državi vrnit del tega denarja, mislim da okrog… ...prikaži večrog 20 % (okrog 900 evrov). Drugo je problem, da za ta denar moraš imeti obrt dve leti, če zapreš prej, moraš sorazmerni del subvencij vrnit. Vseh davkov in prispevkov skupaj, pri minimalnem prihodku, oziroma pavšalni davek, če nisi davčni zavezanec, znese na mesec reci in piši, okrog 350 evrov na mesec. Pomnožimo 350 z 24 meseci in dobimo 8.400 evrov, ki jih v dveh letih moraš plačat državi in drugim ustanovam. Za zagon S.P.-ja dobiš za dve leti neto 3.600 evrov in potem vrneš nazaj v dveh letih 8.400 evrov. Zelo dobro vzpodbujanje samostojnega podjetništva, ni kaj.
samozaposlitev?, subvencijo je potrebno vrniti državi - drugač pride prisilna izterjatev.