Štiriindvajsetletni Mitja Bohak in dve leti mlajši Josip Juhas bosta zaradi napeljevanja h kaznivemu dejanju umora iz koristoljubja, če bo sodba postala pravnomočna, za zapahi mariborskega zapora preživela deset let.
Motiv. Življenjsko zavarovanje 24-letne študentke Eveline S., po katerem bi ob njeni smrti obtožena pobasala okrog milijon evrov, dejansko nikoli ni bilo sklenjeno. Bila pa je sklenjena ponudba in plačan je bil prvi avans.
Sodni senat mariborskega okrožnega sodišča je s tem sledil predlogu okrožne državne tožilka Anke Slana, ki je z upoštevanjem omilitvenih okoliščin obema prisodila najnižjo možno zaporno kazen. Odvetnika obtoženih sta pritožbi že napovedala. “Imamo pričo, ki vseskozi spreminja svoje izjave in podatke, za katere izvedenec pravi, da so lahko tudi prirejeni. Na podlagi tega ni mogoče nikogar obsoditi,” je že v zaključni besedi opozoril Juhasov odvetnik Tomaž Bromše.
Načrt je bil zelo podroben
“Dejstvo je, da sta Roku Kološi načrt umora predstavila zelo podrobno. Nič hudega slutečo študentko sta nameravala zavarovati, kot da bi bila generalni direktor podjetja,” je v obrazložitvi sodbe dejala predsednica senata Danila Dobčnik Šošterič in potrdila, da so se opirali tudi na komunikacijo prek spleta. “Obramba je izpostavila neverodostojnost priče Kološa, a je ta v bistvenih delih vedno govoril enako,” je pojasnila predsednica in sklenila, da izbor drobcene študentke kaže tudi na “hladnokrvnost in neobčutljivost za sočloveka”.
Je kdo manjkal?
Spomnimo, Bohak in Juhas sta trdila, da gre “za izmišljotino Roka Kološe”. Ker je ta v pričanju potrdil, da je pri dogovorih sodeloval, pa se zastavlja tudi vprašanje, ali morda ne manjka na zatožni klopi. “Tega ne bom komentiral. Mislim, da imamo preveč obtoženih,” se je na pomislek odzval Bromše. Vsi trije mladeniči se bodo na sodišču sicer srečali tudi zaradi izsiljevanja in nedovoljenega slikovnega snemanja, a ta zadeva še ni zrela za sodišče.