Slovenija
1505 ogledov

Imela je recept za kontracepcijske tablete, a jih ji lekarnarka ni želela dati

Lekarna Lekarniška zbornica Slovenije lekarna
Pretekli teden je v lendavski enoti Pomurskih lekarn farmacevtka, pri kateri je želela pacientka z zdravniškim receptom dvigniti kontracepcijske tablete, uveljavila ugovor vesti in zavrnila storitev. Kdo je odgovoren, da je pacientka ostala brez tablet?

Farmacevt, ki želi uveljavljati pravico do ugovora vesti, mora o tem delodajalca obvestiti, lekarna pa mora delo organizirati tako, da pacientove pravice niso kršene, je včeraj za TV Slovenija dejala vodja lekarniške zbornice Darja Potočnik Benčič.

Farmacevtka, ki je pretekli teden v lendavski enoti Pomurskih lekarn zavrnila izdajo kontracepcijskih tablet,  je bila v tistem trenutku edina zaposlena v lekarni.

V zdravstvu lahko ugovor vesti uveljavljajo tako zdravniki, farmacevti kot drugi zdravstveni delavci. Delodajalec mora to upoštevati, vendar bolnikom kljub temu zagotavljati nemoteno zdravstveno oskrbo. 

"Po meni znanih informacijah so delodajalci o tem obveščeni. Sodelavci svojo voljo pravočasno izrazijo. Verjamem, da se je v tem primeru zgodila napaka v organizaciji dela. Kot sem seznanjena, se je delodajalec, torej Pomurske lekarne, zavzel, da bo sprejel vse ukrepe, da se takšna situacija ne bi več ponovila," razlaga Potočnik Benčič, ki pa ne ve, kakšna je konkretna praksa vodstev lekarn glede pridobivanja informacij o uveljavljanju ugovora vesti. "Če si delavec, ki uveljavljaš ugovor vesti, je to vsekakor stališče, ki ga moraš izraziti delodajalcu že ob podpisu pogodbe o zaposlitvi. Teh sodelavcev po mojem vedenju v Sloveniji ni veliko in verjamem, da delodajalci organizirajo delo v lekarnah na način, da pacienti prejmejo predpisano terapijo."

Vodja lekarniške zbornice podobnega primera ne pomni. "Verjamem, da smo že zdaj vsi v zdravstvu dobili nauk, da je treba spoštovati stališče oziroma prepričanja naših sodelavcev in da je treba delo organizirati na način, da nikakor niso kratene pravice pacientov. Seveda bomo o tem razpravljali na prihodnjih strokovnih srečanjih. Ampak predvsem odnos delavec-delodajalec je tisti, ki mora preprečiti takšne situacije. V redu je, da se takšne situacije razkrijejo, in v redu je, da se sprejmejo ustrezni ukrepi v vsakem delovnem okolju, da se takšna napaka v organizaciji dela ne bi več ponovila."

dezurni@styria-media.si

 

 

 

Komentarjev 13
  • atamama 22:11 09.oktober 2024.

    Ni mi jasno zakaj se toliko govori o tem saj je zakon dokaj jasno zapisan. Ali je farmacevtka obvestila delodajalca o svojem ugovoru vesti? Kot razberem iz člankov ne. Torej je ta gospa naredila hujšo kršitev delovnih obveznosti in posledica ...prikaži več je krivdna odpoved delovnega razmerja. Kot pa imam prisluh je ta farmacevtka delala dalj časa in v tem času je izdajala vsa zdravila. Poleg kontracepcijskih tablet prisluh trdi da tudi tiste, jutranje za nazaj, posebno puncam znancev. Prisluh je morda zloben

  • Kmodri_ 21:55 09.oktober 2024.

    Problem farmacevtske je, da je brez empatije in razgledanosti! Verjetno indoktrinirana pro life in iz vrst črnih!

  • Avatar Antikrist9
    Antikrist9 20:17 09.oktober 2024.

    Tako nečloveško farmacevtko je treba nemudoma odpustiti in je nikjer več zaposliti z delu z ljudmi!