Slovenija
11260 ogledov

Pozor! Goljufije pri prodaji rabljenega.

Otroci na internetu
Bodite pazljivi, ko prodajate rabljene izdelke!

"V zadnjem tednu sem dala na splet oglas, da prodajam avtosedež za dojenčka - lupinico. Oglas sem dala na različne spletne portale kot so bolha, letgo in različne FB strani," nam je povedala bralka. "Ko sem dobila sporočilo, sem mislila, da sem dobila kupca preko portala bolha. A preko pogovora mi je postalo jasno, da vsebina ne sledi smiselno in so stavki generično tvorjeni."

Dodaja, da je podobno zgodbo doživel njen kolega, ko je pred dvemi tedni prodajal preko istih spletnih portalov, le da je sporočilo s podobno vsebino dobil preko aplikacije letgo. "Želijo podatke, domnevno nakažejo denar na tvoj račun, to prikažejo z nekim brezpredmetnim potrdilom, tebi pa naročijo, da pošlji stvar," pravi bralka in dodaja, da je pošiljatelj sporočila v njenem primeru navajal, da prihaja iz Poljske, v primeru kolega pa iz ZDA. 

Ostanete brez denarja in izdelka

Pri spletnem portalu Varninainternetu.si opozarjajo na prevare pri prodaji rabljenih predmetov preko malih oglasov. "Prepričajo vas, da je denar že nakazen in vi jim pošljete izdelek," opisujejo na spletnem portalu. "Tako ste pravzaprav dvakratno ogoljufani, najprej ostanete brez denarja, pa še izdelek jim pošljete, ki ga nato sami prodajo in zaslužijo."

Prevara preko bolhe | Avtor: Bralka Bralka

Goljufi izkoriščajo najrazličnejše spletne oglasnike (bolha.com, salomon.si, avto.net itd.), da vzpostavijo kontakt s prodajalci, nato pa jim pošljejo lažna potrdila, da je denar že nakazan. "Če menite, da vas ne morejo ogoljufati, se zelo motite," pišejo pri Varninainternetu.si. "Na SI-CERT vsak teden prejmemo vsaj eno prijavo ogoljufanega prodajalca, ki je ostal brez izdelka." 

Vsem oškodovancem svetujejo prijavo na policijo, čeprav je boje, da se prevari izognete. Goljufi na spletnih oglasnikih uporabljajo dve vrsti prevar - bodisi vas prepričajo, da je vse plačano in jim pošljete izdelek v tujino ali pa vas celo prepričajo, da denar za transport pošljete logističnemu podjetju. 

"Najprej vas prepričajo, da je denar že nakazan in vi jim pošljete izdelek," opisujejo pri Varninainternetu.si. "Žal prepozno ugotovite, da denarja ni na računu, goljufi pa izdelek sami prodajo naprej. V tem primeru so jim zanimivi predvsem oglasi za izdelke, ki jih lahko hitro prodajo naprej, npr. pametni telefoni, tablice, fotografski aparati in objektivi, ročne ure, tudi poročne obleke."

Pošljejo lažna bančna potrdila

Dodajajo, da takšne goljufive kupce lahko hitro prepoznamo, saj se običajno ne pogajajo za ceno in prihajajo iz tujine. "Ko se dogovorite za prodajo, vam v naslednjem koraku pošljejo lažna Paypal ali druga bančna potrdila, da je denar nakazan," opisujejo pri spletnem portalu. "Tovrstna lažna potrdila goljufi ustvarijo kar sami, pri tem pa izrabljajo dobro ime in ugled podjetij."

Kako varno prodajati prek spletnih oglasnikov?

  • Nikoli in nikdar ne pošiljajte izdelka, dokler se sto odstotno ne prepričate, da je denar res nakazan. Preverite svoj bančni račun ali se vpišete v svoj PayPal račun in preverite stanje na njem. Do računa PayPal vedno dostopate iz brskalnika ali shranjenega zaznamka, nikoli prek povezave, ki ste jo prejeli po e-pošti.
  • Ne zaupajte potrdilom, ki vam jih pošlje kupec, saj se vsakdo lahko hitro poigra s programom za obdelavo slik in ponaredi pošiljatelja.
  • Ne verjemite zgodbicam, obljubam, čustvenemu izsiljevanju, grožnjam z FBI, CIA, policijo. Vedno preverite, če je denar res na vašem računu.
  • Nikoli in nikdar ne nasedajte dogovoru, da boste vrnili preplačilo za dostavo! Takoj, ko vam omenijo, da denar za dostavo nakažete prek Western Union, je 100 % prevara.
  • Več informacij in zaščitnih ukrepov poiščite tudi na spletni oglasnikih, kjer prodajate ali pa se obrnite na njihovo podporo uporabnikom.
    (Varninainternetu.si)

“Kupci” znajo biti precej vztrajni pri svojem prepričevanju, da so denar že nakazali, vendar jim ne zaupajte in ne popustite. "Vedno preverite na svoji banki ali pa neposredno na svojem PayPal računu, če je denar res nakazan," poudarjajo pri Varninainternetu.si. "Zelo pogosto tudi grozijo, da ste jih okradli in vas bodo prijavili FBI, CIA, policiji, vendar gre samo za pritiske, da bi se ustrašili in poslali izdelek."

Lahko ostanete brez dodatnega denarja

Druga prevara, ki jo goljufi uporabljajo, pa lahko povzroči še precej večjo finančno škodo, saj vas prepričajo, da jim pošljete denar. "V tem primeru jim izdelek, ki ga vi prodajate ni tako pomemben," opisujejo pri Varninainternetu.si. "Obravnavali smo že primere, ko so žrtve na oglasnikih prodajale harfo, klaviaturo, kuhinjsko kredenco, skratka izdelke, za katere je jasno, da jih kupec ne bo transportiral na drug konec sveta. Ponovno je v vseh primerih šlo za kupce iz tujine. Najpomembnejši znak, da gre za prevaro, je ponudba kupca, da bo nakazal še več denarja, kot je postavljena cena, saj želi, da vi nakažete preplačano vsoto logističnemu podjetju za dostavo."

Nadaljnji postopek je podoben, ponovno pošljejo lažna PayPal ali bančna potrdila, navedena je jasno višja vsota, saj vas želijo prepričati, da je zraven še denar za dostavo. "Vztrajno vas prepričujejo, da se bodo sredstva sprostila na vaš PayPal račun, ko nakažete denar dostavni službi," opisujejo na spletnem portalu. "V naslednjem koraku želijo, da preplačilo nakažete transportnemu podjetju, in sicer vedno prek plačilnega mehanizma WesternUnion, ki pa ne omogoča sledenja transakciji in ga zato uporabljajo spletni goljufi. Če nakažete prek WesternUnion ste nepovratno ostali brez nakazanega denarja."

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 2