Slovenija
20295 ogledov

Znano, kdaj naj bi zaprli velenjski rudnik

Premogovnik Velenje Premogovnik Velenje Zunanji pogled na velenjski rudnik.
Šaleška dolina je pred številnimi spremembami. Po termoelektrarni se zarisujejo tudi obrisi zaključka rudarskih del.

Ministrstvo za naravne vire in prostor je danes dalo v javno obravnavo osnutek zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje. Ta določa, da se pridobivanje premoga v rudniku opusti do 31. decembra 2033. Komentarje je mogoče oddati do 25. novembra.

Z zakonom, ki je eden od dveh nujnih dokumentov za nadaljnje korake prestrukturiranja Šaleške doline, naj bi se dala pravna podlaga za postopno zaprtje premogovnika ob sočasnem pridobivanju premoga za nujne energetske in sistemske potrebe Slovenije do 31. decembra 2033.

Kot osnova za izvajanje postopnega zapiranja Premogovnika Velenje bo služil program postopnega zapiranja Premogovnika Velenje za obdobje 2025 do 2045, ki je priložen osnutku zakona. V njem je zapisano, da so skupni stroški zapiralnih del ocenjeni na nekaj več kot milijardo evrov.

Z zakonom bi uredili vse potrebne aktivnosti procesa postopnega zapiranja premogovnika, pa tudi vprašanje višine odpravnin za zaposlene. Teh je trenutno v sistemu Premogovnika Velenje 1763, kot je zapisano v osnutku programa postopnega zapiranja premogovnika, pa bo z letom 2034 za zapiralna dela potrebno približno 500 zaposlenih, dve leti pozneje pa le še okoli 250.

Sredstva za izvajanje potrebnih aktivnosti se bo zagotovilo iz državnega proračuna in iz lastnih virov družbe Premogovnik Velenje. Za prvi dve leti, to je 2025 in 2026, bodo proračunska sredstva znašala največ po 50 milijonov evrov.

Časa kar 21 let

Premogovnik Velenje | Avtor: Premogovnik Velenje Premogovnik Velenje

Po predlogu bi Premogovniku Velenje podaljšali rudarsko pravico in koncesijo za izkoriščanje premoga do 31. decembra 2033, za dokončanje popolne in trajne opustitve izvajanja rudarskih del pa do 30. junija 2045. Do 31. decembra 2045 bo nato moral Premogovnik Velenje izpolniti pogoje ter predlagati likvidacijo družbe.

Na ministrstvu medtem pripravljajo še drugi zakon, ki je ključen za preobrazbo Šaleške doline, in sicer zakon o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije.

Že prejšnji teden pa se je iztekla javna obravnava osnutka interventnega zakona za nov režim delovanja Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki so ga pripravili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Z njim naj bi določili, da bo Teš skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen le še ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 13
  • atamama 12:12 09.november 2024.

    Norost ki se je gremo z emisijskimi kuponi in podobno je samo prefinjena vleka denarja iz žepov evropejcev ljudem, ki so pri koritu in s tem zaslužijo. Dajmo si pogledat nekaj, saharski pesek, 2-4 krat nad evropo na leto. Pa ...prikaži več če da pogledamo vremenska dogajanja in vidimo da v letu 24 smo imeli ''direktni cug'' iz azijskega področja v EU skupaj z vsem onesnaženjem. Od kje potem moja krivda? Ali bolj lokalno, koliko moja peč onesnaži zrak v LJ in koliko kamioni iz obvoznice? Ali ni nekdo neumen?

  • FejstDogaja 08:45 09.november 2024.

    Izkušnja zapiranja drugih rudnikov kaže, da se nanje obesijo vse sorte lokalni interesi. Imaš prav.

  • Avatar Garancija
    Garancija 07:54 09.november 2024.

    Vse so razprodali ,vse propada, res dobra politika djjm

Sorodne novice