Potem ko je sodišče EU dopoldne ugodilo pritožbi snovalcev nogometne superlige, da pravila krovnih zvez Uefe in Fife, ki od organizatorjev novih tekmovanj zahtevajo njuno predhodno odobritev, niso skladna s pravom unije, so se na to odzvali nekateri klubi in lige. Sodbo pozdravljata Real Madrid in Barcelona, vodstvo španske lige pa ne.
Španska velikana sta namreč glavna zagovornika in pobudnika ustanovitve novega klubskega tekmovanja v Evropi. Bila sta med 12 klubi, ki so aprila 2021 ustanovili superligo, a jih je po pritisku Uefe in nasprotovanju navijačev ter politikov devet v nekaj dneh odstopilo od projekta. Ob Barceloni in Realu je vztrajal le še torinski Juventus, ki pa je pred časom tudi napovedal začetek procesa za odstop od projekta.
"Še naprej bomo branili sodoben projekt, popolnoma združljiv z nacionalnimi tekmovanji. Evropski klubski nogomet ne bo več monopol. Evropsko pravosodje je v celoti priznalo pravico do predlaganja in spodbujanja evropskih tekmovanj, ki modernizirajo nogomet," je AFP navedel besede predsednika Reala Florentina Pereza.
Pri Barceloni so zapisali, da ta odločitev utira pot novemu nogometnemu tekmovanju na najvišji ravni v Evropi.
Vodstvo španske lige pa je popolnoma drugačnega mnenja: "Danes bolj kot kdaj koli prej ponavljamo, da je superliga sebičen in elitističen model. Vse, kar ni popolnoma odprto, z neposrednim dostopom samo prek državnih prvenstev, sezono za sezono, je zaprt format."
Predsednik španske lige Javier Tebas je dodal: "Sodišče EU pravi, da morajo biti pravila za sprejem tekmovanj Fife in Uefe pregledna, ne pa, da morajo priznati superligo."
Proti superligi so se danes izrekla tudi vodstva francoske, nemške in angleške lige, pa tudi vplivno Združenje evropskih klubov (Eca), ki ostaja trdno na strani Uefe, s katero seje pred letom dni dogovorilo o spremembah lige prvakov.
Vincent Labrune, predsednik francoske lige, je dejal: "Francoska nogometna liga nedvoumno podpira tekmovanja, ki jih organizira Uefa. Nič ne more nadomestiti legitimnosti, verodostojnosti in prestiža evropskih tekmovanj, saj so organizirana že več kot 60 let."
Enako mnenje imajo pri nemški ligi DFL: "DFL izrecno podpira evropski športni model in zavrača tekmovanja, razen tistih, ki jih organizirajo zveze in lige."
Tudi evropsko združenje navijačev je poudarilo, da v evropskem nogometu ni mesta za "separatistično superligo, ki ogroža prihodnost evropskega nogometa".
Proti tudi največji klubi
Pri Bayernu, ki že ob prvem poskusu ustanovitve superlige ni bil del dvanajsterice, pravijo, da bi bila superliga "napad na pomembnost nacionalnih lig". Njegov šef Jan-Christian Dreesen pa je še enkrat poudaril, da pri Bayernu ostajajo vrata za superligo zaprta. "Podpiramo evropska klubska tekmovanja pod okriljem Uefe".
Tudi tokrat so odločen ne superligi namenili pri pariškem PSG, enako tudi pri Dortmundu, Monacu in Sevilli. Sodelovanje je zavrnil tudi Manchester United, ki je bil sicer med tistimi klubi, ki so pred dvema letoma že bili vključeni v projekt, a so nato predvsem zaradi pritiska navijačev od njega odstopili. Enako sta zdaj ravnala tudi Atletico Madrid in Inter.
🚨⚫️🔵 Inter have rejected the Super League.
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) December 21, 2023
“FC Internazionale Milano reiterates its position that European football’s future well-being can only be secured by clubs working together through the ECA, in partnership and collaboration with UEFA and FIFA”.
“As a Club, we remain… pic.twitter.com/WDjLqgLGUn
Drugače je reagiral lastnik Napolija Aurelio De Laurentiis, ki je dejal, da je pripravljen na pogajanja v vstopu v superligo.
"Dvomimo, da je ta ideja dobra za večino klubov in nacionalna prvenstva. Klub bo o svoji prihodnosti razmišljal skozi Uefina tekmovanja," pa so zapisali pri nizozemskem Feyenoordu.
Od rednih udeležencev lige prvakov so superligo zavrnili tudi zagrebški Dinamo, Fenerbahče, Atalanta in FC Kopenhagen. Enako stališče so izrazili tudi ppri Celticu in Real Sociedadu.
Poraz za superligo tudi na Otoku
Poleg Manchester Uniteda so dejo o vrnitvi pod okrilje superlige zavrnili tudi Tottenham, Chelsea in Manchester City. "Naše mnenje se od leta 2021 ni spremenilo. Povsem smo predani sodelovanju z drugimi klubi v Eca in igranju v Uefinih tekmovanjih," so zapisali pri aktualnem evropskem klubskem prvaku Cityju.
Real in Barcelona imata v nogometu največ denarja, sledi jima še PSG in City. Vsi ostali jim težko sledijo, ne morejo kupiti najboljših igralcev. Real je pokupil vse, kar je kaj veljalo. In če so se pri Realu nekaj odločili,… ...prikaži več, bodo tudi speljali. Real je močnejši od UEFE tudi Perez je močnejši od Čeferina, sedaj še odločitev sodišča. Čeferin bo popušil....ostala mu bo druga evropska liga vzhod.
NBA 10 milijard na leto. Od tega 3 milijarde profita. Liga prvakov in ostala navlaka skupaj 2 milijardi. Moras se vprasat zakaj v Evropi se nogometa ne znajo prodajat.
Pravobranilec ocitno ima rad nogomet, sodniki pa ocitno ne. Ali pa so lovke arabskih mio res dolge. Koncept superlige bo, uagotovo unicil kar je se ostalo nogometa.