Švedski teniški zvezdnik Robin Söderling je zadnji dvoboj na ATP Touru odigral leta 2011 na domačem turnirju v Bastadu, kjer je v finalu z igrišča odpihnil Španca Davida Ferrerja (6:2, 6:2).
Kmalu zatem so mu diagnosticirali mononukleozo, zaradi česar je odpovedal udeležbo na OP ZDA in nato predčasno končal sezono.
Športna javnost je nato kar štiri leta nestrpno čakala njegovo vrnitev, dokler ni ob koncu sezone 2015 naznanil pokojitev zaradi zapletov pri prebolevanju in nezmožnosti popolnega okrevanja.
Po petih letih povedal resnico
Dolgo časa je veljalo, da se je Söderling upokojil izključno zaradi mononukleoze, zdaj pa se je izkazalo, da so se v ozadju njegove odločitve skrivale hude duševne motnje.
Šved, nekdanji četrti igralec sveta, je namreč zaslovel leta 2009, ko je v osmini finala OP Francije premagal štirikratnega branilca naslova Rafaela Nadala. Enajst let kasneje je Söderling še vedno eden od samo dveh tenisačev, ki so na pariškem slamu uspeli ugnati "kralja peska", danes 12-kratnega zmagovalca Roland Garrosa.
Drugi je Novak Đoković.
"Ves čas sem bil zaskrbljen in anksiozen, to me je razžiralo od znotraj. Sedel sem v svojem stanovanju in strmel v prazno. Vsak zvok me je vrgel iz tira. Ko so mi na pragu odložili pismo, sem se tako ustrašil, da sem padel s postelje. Ko je zazvonil telefon, sem se tresel od strahu," je o svojih težavah prvič javno spregovoril danes 35-letni Šved.
Vse se je začelo z zmago nad Nadalom. "Kar naenkrat sem lahko izgubil samo še proti trem igralcem - Rogerju Federerju, Novaku Đokoviću in Rafaelu Nadalu. Ostale sem moral premagati, drugače sem se počutil kot zguba," je pojasnil.
V karieri je osvojil deset ATP turnirjev in zaigral v dveh finalih OP Francije. V sezoni 2010 je priplezal do četrtega mesta na lestvici in osvojil svoj edini masters na trdi podlagi notranjega igrišča pariške dvorane Bercy.
Želi si, da bi njegova izpoved pomagala drugim profesionalnim športnikom, ki se srečujejo s podobnimi težavami. "V športnem svetu redko govorimo o psiholoških težavah, zato sem se tudi izpostavil. Vsem, ki so športu predani z dušo in telesom, svetujem, naj trdo trenirajo, vendar naj si ne ženejo preveč k srcu. S športom se ukvarjajte, ker v tem uživate, ne pa zaradi pritiskov," je zaključil švedski teniški as.
Mononukleoza, znana tudi kot bolezen poljuba, je nalezljiva bolezen, ki se kaže z neznačilnimi simptomi, ko so povišana telesna temperatura, vneto žrelo, utrujenost, neješčost, povečana jetra, otekle bezgavke in drugo. Zapleti so redki, bolezen pa se pozdravi sama v tednu ali dveh. Robin Söderling je bil primer težjega poteka bolezni, saj mu je okužba z virusom pustila trajne posledice.