Svet
19 ogledov

Hrvaška se spominja žrtev Vukovarja

Vukovar Goran Stanzl/PIXSELL
Več kot 50.000 ljudi je danes na osrednji slovesnosti v Vukovarju s polaganjem vencev in molitvami obeležilo dan spomina na žrtve padca Vukovarja pred 21. leti, ki so ga 18. novembra 1991 po trimesečnem obleganju zasedle enote tedanje jugoslovanske armade in srbskih prostovoljcev.

Skupni venec za vse žrtve Vukovarja je v imenu hrvaškega predsednika, vlade in sabora položil predsednik Ivo Josipović. Ob njem sta bila premier Zoran Milanović in predsednik sabora Josip Leko. "Državni vrh in vsi ostali smo prišli v Vukovar, da se spomnimo nedolžnih žrtev in trpljenja, pa tudi, da obljubimo otrokom, da se kaj podobnega ne bo nikoli ponovilo," je poudaril Josipović, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Vukovar obiskal tudi Markač

Med ljudmi, ki so se sprehodili po pet in pol kilometra dolgi spominski poti od vukovarske bolnišnice do pokopališča žrtev vojne, je bil tudi v petek na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije oproščeni hrvaški general Mladen Markač. "Še sem poln vtisov in neskončno srečen. Sedaj sem na prostosti in obkrožen z velikim številom ljudi, ki so bili vedno ob meni in ob generalu Anteju Gotovini. Danes smo vsi skupaj, vsa srca bijejo enotno," je ob tem dejal Markač.

Gotovina se pohoda ni udeležil, saj je že v soboto dejal, da bodo še priložnosti, da se v prihodnjih dneh pokloni spominu soborcev. Gotovina je namreč danes obiskal romarsko svetišče v Mariji Bistrici. Dal je namreč zaobljubo, da se bo prvo nedeljo po izpustitvi iz zapora poklonil Materi Božji v Mariji Bistrici, kar je danes tudi storil. V Vukovar pa naj bi se podal v prihodnjih dneh, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Pozvali srbskega predsednika naj se opraviči

Srbska nevladna organizacija Žene v črnem je medtem danes pozvala srbskega predsednika Tomislava Nikolića, naj se opraviči Hrvatom zaradi svojih izjav glede Vukovarja. Oblasti v Beogradu pa je pozvala, naj ugotovijo poveljniško in kazensko odgovornost vrha nekdanje Jugoslovanske ljudske armade za zločine na Hrvaškem, še posebno za uničenje Vukovarja.

Obenem so hrvaško civilno družbo pozvali, naj okrepi napore za preiskavo zločinov med operacijo Nevihta in po njej, in poskrbi za kaznovanje tistih, ki so dajali ukaze in tistih, ki so jih izvrševali. Zaradi vojnih zločinov nad Srbi med in po vojaški operaciji Nevihta leta 1995 je sicer haaško sodišče aprila lani Gotovino in Markača obsodilo na 24 oziroma 18 let zapora, v petek pa ju je nato v prizivnem postopku oprostilo.

Komentarjev 4
  • Žurnalček 00:17 12.februar 2013.

    Med tem ko je Gotovina ostal gospod i časten človek,in mu ni do tvojih slavospevov , to nista ostala Čermak in Markič , njima pašeš pa tudi ti !

  • Žurnalček 00:14 12.februar 2013.

    Med tem , ko je v Vukovarju 250 pobitih, je na drugem koncu RH pobitih 750 in pokopanih BREZ IDENTIFIKACIJE od strani vojakov 4. gardijske , 113. Zadarske Domobranske, od 1. vojne in 1. policijske brigade špecialcev. Med tem ko ...prikaži več v Vukovarju ni delovala državna oblast , je razumljivo, da so jih samo zagrebli, medtem ko je na novoosvobojenih ozemljih delovala oblast RH in bi morali žrtve pokopati z njihovo poprejšnjo identifikacijo in ravno zaradi tega je to 3x večji zločin kot Vukovarski. Če uradna oblast odkloni pomoč pri identifikaciji, pomeni samo eno , da hoče skriti vzrok njihove smrti , kar pomeni , da gre za maseker. Od tega števila je mogoče samo 50 žrtev bombardiranja , borb in nesreč. Ostalo je vse pobito , na še hujši način kot v Vukovarju.

  • privat 08:58 05.februar 2013.

    živel general Gotovina!!!