Svet
8 ogledov

Zaradi stavke ogrožen novi IPhone 5?

Foxconn EPA
Na Kitajskem naj bi v tovarni Foxconn, kjer izdelujejo novi iPhone 5, stavkalo približno štiri tisoč ljudi.

Delavci v kitajski tovarni Foxconn, kjer izdelujejo novi iPhone 5, imajo vsega dovolj. Ne strinjajo se s pretirano kontrolo, jezi pa jih tudi, da bodo morali praznike preživeti na delovnih mestih.

Zato naj bi se okrog 4000 delavcev odločilo za stavko, ki pa je po poročanju Reutersa paralizirala celotno proizvodnjo iPhona, in to ravno v času, ko so v ZDA razprodali vse zaloge novega telefona.

Foxconn navedbe zanika

Podjetje Foxconn Technology Group je navedbe o stavki zanika. "Poročila, da so se delavci odločili za stavko ne držijo. Delo se ni zaustavilo v nobenem od naših obratov. Vse poteka po načrtih."

Že večkrat tarča kritik

Foxconn, ki na Kitajskem zaposluje kar milijon ljudi, je bil že večkrat tarča kritik. Neki kitajski novinar, ki je nekaj časa pod krinko delal v eni od tovarn v Taiyuanu, je poročal o nehigienskih razmerah v domu za delavce in velikem pritisku, ki so mu ljudje vsakodnevno izpostavljeni. Foxconn je obljubil, da bo izboljšal razmere in povišal plače. Spomladi se je vključil celo Apple, ki je prav tako obljubil boljše delovne razmere. Stroške reorganizacije naj bi si Apple in Foxconn delila.

Obljube očitno nista držala. Mediji so namreč poročali, da so univerze skrajšale predavanja in študente prisilile v delo v Foxconnu, ker je zaradi produkcije iphona 5 primanjkovalo delovne sile.

Pred dobrim tednom dni, pa je v tovarni prišlo tudi do pretepa.

Komentarjev 5
  • mirko 20:05 06.oktober 2012.

    To vsi vemo. Ti si pa verjetno samovšečni Ljubljančan, ki misli da je najpametnejši v tej državi.

  • mirko 19:41 06.oktober 2012.

    Na Kitajskem je sindikalizem dovoljen le na papirju, v praksi pa Kitajski režim sindikalne predstavnike po kratkem postopku obsodijo in jih zaprejo zaradi politično proti državnega delovanja. Nekateri med njimi potem izginejo tudi za vselej. Američani in sploh zahodni kapital ...prikaži večital pa to s pridom izkoriščajo v svojo korist. To je svoboden pretok kapitala, ki ga podpira svetovna trgovinska organizacija. Za svoboden pretok delovne sile pa to niti pod razno ne drži. Tako si je kapital ustvaril idealne pogoje za izkoriščanje delovne sile.

  • sprehajalec 13:25 06.oktober 2012.

    Tam ni naključij in spontanosti. Vse je organizirano s strani kitajske vlade, v ozadju pa je verjetno eksperiment, kako bo zahod reagiral, če se pretrga linija dobav od tam. Kot da bi malo za probo zajezil izvir pitne vode. i5 ...prikaži več5 je in ta hip, v bodoče pa bo sledilo še kaj podobnega oziroma bo vse več tega. Uradno pa bo zgledalo, kot da kitajski proletarec dviguje pest v boju za svoje pravice.