Trajnostno
759 ogledov

Avstrija o tem ne bi presojala, kaj to pomeni za nas?

Bager Profimedia
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo še naprej spremljalo razvoj dogodkov v zvezi z načrtovanim pridobivanjem litija na območju Koralp. To jim je sporočila avstrijska stran.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo še naprej spremljalo razvoj dogodkov v zvezi z načrtovanim pridobivanjem litija na območju Koralp. Kot so po vnovičnih opozorilih organizacije Alpe Adria Green za STA zatrdili na ministrstvu, bodo posebej pozorni na postopke, ki bi lahko imeli čezmejne vplive na okolje in prebivalstvo.

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so povedali, da o izkopavanju litija v Avstriji s strani avstrijskih državnih organov pred lanskim decembrom niso bili obveščeni.

"Glede na to, da gre za lokacijo, ki je od slovensko-avstrijske meje oddaljena okoli 40 kilometrov, smo v začetku decembra pristojno avstrijsko ministrstvo uradno pozvali k posredovanju vseh relevantnih informacij. Takoj zatem so nam odgovorili, da je projekt rudnika litija že v fazi predhodnega postopka po direktivi o presoji vplivov na okolje, v katerem se ugotavljajo verjetno pomembni vplivi na okolje, ter da bo Avstrija Slovenijo informirala in poslala zahtevane informacije," so opisali.

Na avstrijski strani se zapleta

Ta ponedeljek pa so z avstrijske strani prejeli dodatne informacije, in sicer, da je Koroška deželna vlada v predhodnem okoljskem postopku oz."screeningu" po direktivi o presoji vplivov na okolje 26. novembra 2024 v skladu s svojimi pristojnostmi izdala odločbo, s katero je odločila, da za projekt pridobivanja litija v Koralpah ne velja obveznost izvedbe presoje vplivov na okolje, saj da niso bile dosežene mejne vrednosti, določene v avstrijskem zakonu o presoji vplivov na okolje.

Kot so navedli na ministrstvu, v odločitvi o presoji niso bili omenjeni morebitni čezmejni učinki.

Avstrija Windisch-Grutschen | Avtor: Profimedia Profimedia

"Okoljska organizacija, občina in vodno združenje so zoper navedeno odločbo vložili pritožbo, zato trenutno poteka postopek na Zveznem upravnem sodišču. Razlogi za pritožbe so se nanašali na uporabo in usodo nevarnih snovi ter morebitne učinke na oskrbo s pitno vodo, zlasti na Štajerskem," so zapisali.

Na ministrstvu bodo, kot so dodali, še naprej pozorno spremljali razvoj dogodkov in bodo posebej pozorni na postopke, ki bi lahko imeli čezmejne vplive na okolje in prebivalstvo. "Pričakujemo, da nas bo avstrijska stran pravočasno in ustrezno obveščala o vseh nadaljnjih postopkih, skladno z določbami mednarodnih okoljskih pogodb in EU zakonodaje," so še navedli.

Okoljska organizacija: Slovenija bi morala zahtevati čezmejno presojo vplivo na okolje

V okoljski organizaciji Alpe Adria Green (AAG) so pristojna ministrstva najprej decembra lani in nato ponovno 17. januarja letos opozorili, da v okolici Volšperka (Wolfsberg) pripravljajo projekt izkopavanja litija. Ker pri tem po navedbah AAG obstaja tveganje za onesnaženje Drave in tveganje za vpliv na kakovost pitne vode v Sloveniji, je AAG od pristojnega ministrstva zahtevala, da se vključi v postopek čezmejnega vpliva na okolje.

V dopisu, ki ga je minuli petek ponovno naslovila na ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter ministrstvo za naravne vire in prostor, s tem pa seznanila tudi predsednika vlade Roberta Goloba, AAG zahteva, da mora slovenska stran uradno zahtevati čezmejno presojo vplivov na okolje. "To je ključno za zaščito slovenskih vodnih virov in biotske raznovrstnosti," so navedli.

Prav tako AAG zahteva, da slovenska stran sodeluje z avstrijskimi oblastmi in zahteva natančne podatke o načrtovanih postopkih "in nadzoru nad onesnaženjem". AAG od slovenske strani zahteva tudi, da vključi strokovnjake, ki naj ugotovijo možne posledice, in zagotovi pravno zaščito slovenskih interesov.

Kot so decembra lani navedli pri AAG, gre glede na poročanje spletnega portala Mining Weekly za projekt podjetja ECM Lithium, hčerinske družbe britanskega podjetja Critical Metals.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • jakec1575 21:10 21.januar 2025.

    da niti ne pisnejo vec cez JEK. glumijo okolase, dokler ne gre za litij.