Trajnostno
9900 ogledov

Med sodelavce razdelili 170.000 evrov

Odpravljanje posledic poplav poplave epa
So bila po poplavah potrebna odpuščanja?

Avgustovske poplave so močno prizadele veliko slovenskih podjetij. Zanimalo nas je, kako so si opomogli po poplavah, a so nam odgovorili le iz treh podjetij.

"Avgustovske poplave so močno prizadele Koroško, kjer živi in dela približno 1.500 sodelavcev Skupine SIJ. Skupaj smo pomagali 87 sodelavcem z zneskom več kot 170.000 evrov. Dodatno smo namenili nekaj več kot 40.000 evrov lokalnim skupnostim in organizacijam za različne projekte obnove po poplavah, kot so nakup gasilske opreme, obnova grajskega parka na Ravnah, športne infrastrukture in opreme za glasbeni dom," so nam pojasnili iz Skupine SIJ. 

Reka Meža je poplavila manjši del enega od njihovih proizvodnih obratov - kovačnico SIJ Metala Ravne in laboratorije v družbi SIJ Ravne Systems. V obeh družbah so oddali vlogo za dodelitev sredstev v skladu s programom odprave posledic škode po lanskih avgustovskih poplavah in še čakajo na odgovor.

Trajnostna proizvodnja jekla

"V Skupini SIJ si še vedno prizadevamo pridobiti čim več novih sodelavcev,  predvsem tistih s  končano srednješolsko poklicno ali strokovno izobrazbo metalurške, strojne in elektrotehnične smeri, torej metalurge, obdelovalce kovin, izdelovalce kovinskih konstrukcij, pomočnike v tehnološkem procesu, talilce, žerjavovodje, strojne mehanike, mehatronike, elektrikarje, pa tudi zidarje, vzdrževalce …, ki jih na trgu dela že vrsto let kronično primanjkuje," so nam odgovorili. Trenutno imajo v celotni skupini odprtih 220 delovnih mest, zaposlujejo tudi delavce iz tujine. Za podmladek skrbijo s štipendiranjem, tako so v Skupini SIJ v tem šolskem letu podelili kar 81 štipendij.

Kljub izzivom v poslovanju Skupine SIJ v preteklem letu, kjer so zabeležili negativne rezultate v fizični proizvodnji, prihodkih in poslovnem izidu, natančen rezultat za leto še ni znan: "Kljub temu smo ohranili visok izvoz in tržne deleže na nišnih jeklarskih trgih, kar kaže na podobne težave tudi pri konkurentih. Ponosni smo na inovativne projekte, kot je sodelovanje pri izdelavi jekla za največji fuzijski reaktor na svetu, ITER, ki predstavlja pomembno referenco za nas." V prihodnjih mesecih pričakujejo certifikat ResponsibleSteel za trajnostno proizvodnjo jekla, kar jih postavlja med vodilne jeklarje na svetu v krožnem gospodarstvu.

Naročila so v primerjavi z lanskim koncem po njihovih navedbah bolj spodbudna, s trimesečno zalogo standardnih jekel in pet- do šestmesečno zalogo specialnih jekel. "Pričakujemo normalizacijo poslovanja, saj se trg krepi, še posebej na daljnih trgih, kot je Bližnji vzhod, kjer se odpirajo novi veliki projekti v energetiki, ter povečanje izvoza v ZDA," dodajajo. 

Razlog v zmanjšanju naročil

Med podjetji, ki so jih hudo prizadele poplave je tudi mežiško podjetje Cablex-M. "Po poplavah smo število zaposlenih v Cablex-M nekoliko prilagodili in sicer za 21 oseb. Razlog pa ni bil toliko poplava in zmanjšan obseg proizvodnje, ampak veliko zmanjšanje naročil kupcev," nam je pojasnil direktor Samo Simetinger.

To zmanjšanje naročil se je po njegovih besedah dogajalo že od drugega kvartala naprej, zaradi splošnega ohlajanja tržišča.

"Naš poslovni rezultat za leto 2023 bo žal negativen, saj smo v poplavi izgubili ogromno materiala in opreme kakor tudi kapacitet na strojnem parku. Ob zmanjšani proizvodnji v mesecih po poplavi smo seveda izgubili tudi precejšen del prihodkov, ki bi jih ob normalni proizvodnji imeli," opisuje.

Za leto 2024 predvidevajo normalizacijo proizvodnje in tudi manjše povečanje naročil kupcev: "Ker nihče od kupcev ne želi imeti zaloge, so trenutna naročila zelo na kratek rok."

Države za kakšno dodatno subvencijo po poplavi niso zaprosili, "smo pa prijavili oceno škode in dobili od države 10% prijavljene ocene škode in kakor ostali refundirane stroške čiščenja podjetja in čakanja na delo po poplavi." 

Kljub ogromni škodi brez odpuščanj

"Kljub ogromni škodi, ki jo je v času poplav utrpelo naše podjetje, nam k sreči ni bilo potrebno odpuščati," so nam odgovorili iz podjetja BSH Hišni aparati.

Pojasnjujejo, da je leto 2023 postreglo z zelo velikim naravnim izzivom, ki jih je doletel v začetku avgusta, kar se je zaradi mesec dni ustavljene in nato do konca leta postopno vzpostavljene proizvodnje malih gospodinjskih aparatov odrazilo tudi v poslovnih rezultatih, saj so bili celotni prihodi za 15 odstotkov nižji v primerjavi s preteklim letom. Za letošnje leto je načrtovana rast prihodkov za slabih 10 odstotkov.

"Uveljavljali smo delno refundacijo stroškov dela. Za mesec avgust smo uveljavljali povračilo stroškov plač zaposlenih zaradi odpravljanja posledic poplave. Od septembra do novembra pa smo uveljavljali delno povračilo stroškov čakanja na delo," odgovarjajo na vprašanje, ali so za pomoč zaprosili tudi državo. 

Kot so pisali pri Slovenski tiskovni agenciji v decembru, so podjetja v drugem pozivu za oddajo vlog za predplačila in oceno škode v gospodarstvu po avgustovskih poplavah prijavila še za 3,6 milijona evrov škode. Ocenjena škoda v gospodarstvu tako skupaj z oceno v prvem pozivu znaša 384,5 milijona evrov, so tedaj sporočili z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.