Ni lepšega kot se udobno namestiti v omamno dišečo sveže oprano posteljnino. Mnogi sploh ne razmišljamo o tem, kaj se dogaja pod rjuho. V našem ležišču se namreč lahko v enem letu nabere kar do enega kilograma odmrlih kožnih celic in milijon pršic. Zato ni le pomembno redno pranje posteljnine, ampak je tudi nujno pravilno vzdrževanje ležišča. Najmanj vsakih deset let pa tudi zamenjava ležišča.
Pršice pri mnogih ljudeh sprožajo alergijske reakcije. Antialergijska ležišča so za vse tiste, ki so posebej občutljivi na pršice, najboljša izbira za miren spanec. Pomembno je tudi redno pranje posteljnine in skrbno vzdrževanje ležišča.
Popolno ležišče in njegova nega
Vsako ležišče je drugačno. Ležišča iz pene potrebujejo drugačno nego kot npr. ležišča iz lateksa, zato nujno upoštevajte navodila proizvajalca za dotično ležišče. Če ima ležišče etiketo z informacijami je raje ne odstranjujte, saj vam lahko pride še kako prav, ko mogoče čez nekaj časa pozabite kako vzdrževati ležišče. Izbira popolnega ležišča je tako le prvi korak do odličnega spanca.
Preden začnete uporabljati ležišče preverite pravilno namestitev posteljnega poda oz. letvene podlage. Pazljivo ležišče položite nanj, saj ga lahko z neprimernim ravnanjem poškodujete. Ob vsakem obračanju ležišča tudi vedno preverite ali je letvena podlaga nepoškodovana, saj se lahko s časom zaradi obremenitve telesne teže pojavljajo razpoke.
Ležišče tudi kdaj postavite pokonci, da se struktura in polnilo stabilizirata ter se lahko dobro prezrači. Pri tem pazite, da ležišča nikoli ne upogibate. Tako lahko ležišče poškodujete in bo to s časom izgubilo svojo obliko.
Pomembno je tudi redno sesanje ležišča ali vzmetnice. Najmanj dva do trikrat na leto naj bi se lotili temeljitega čiščenja s sesalnikom. Da ne bi poškodovali prevleke ležišča, sesamo z zmanjšano jakostjo. Nekatera ležišča je potrebno tudi redno pobrisati z vlažno krpo (npr. ležišča iz lateksa).
Če imate ležišče s prevleko, ki jo lahko snamete, je tudi zelo priporočljivo redno pranje le-te. Sledite navodilom proizvajalca in prevleko nikoli ne sušite v sušilnem stroju. Poskrbite tudi za redno zračenje – tako spalnice kot samega ležišča. Vsak teden, najbolje pa kar vsak dan, zjutraj prezračite sobo in pri tem dvignite odejo z ležišča. Tako bo lahko ležišče zadihalo in se bo razpuhtela vlaga.