Odlok s katerim bo 35 milijonov presežka iz zdravstvene blagajne namenjenih skrajševanju čakalnih dob, so poslani nove sestave parlamenta sprejli s podporo 44 glasov, 23 poslancev je glasovalo proti. Večina poslancev je odlok sprejela kljub opozorilom strokovnjakov, da je le 27 odstotkov čakalnih dob, navedenih v sistemu eNaročanje, verodostojnih. Podatkov o čakalnih dobah od aprila ni več mogoče spremljati, saj je bilo v zakonu o pacientovih pravicah ukinjeno staro orodje za spremljanje čakalnih dob, nov pa še ni uveden.
Strokovnjaki opozarjajo: Podatkov o čakalnih dobah ni!
Na podlagi zadnjih podatkov čakalnih dobah so z vidika števila vseh čakajočih in čakajočih nad dopustno čakalno dobo najbolj kritične čakalne vrste s področja zobozdravstva, čakalne vrste s področja ortopedije, čakalne vrste s področja kardiologije in angiologije in čakalne vrste s področja okulistike so sporočili z Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS).
Finančne injekcije v zadnjih letih niso pomagale
V zadnjih treh letih se je že izkazalo, da samo dodatni denar, ki je razdeljen očitno po neverodostojnih podatkih, ni prinesel skrajšanja čakalnih dob. Število čakajočih nedopustno dolgo se, po grobih ocenah, še vedno povečuje. Vlada je že maja 2016 za skrajševanje čakalnih dob namenila dodatnih 7,9 milijona evrov, 1. januarja 2017 število čakajočih še večje kot ob sprejetju odločitve o dodatni finančni injekciji. Spomladi 2017 je vlada za skrajševanje čakalnih dob namenila še 36 milijonov evrov.
"Denar spet skozi okno"
Ministrstvo za zdravje nima pojasnil
"Sredstva bodo usmerjena v programe oz. storitve, kjer je večje število čakajočih pacientov. Predvidoma so to ortopedske, flebološke, gastroenterološke ter kardiološke storitve in storitve s področja angiologije, urologije in ortorinolaringologije ter storitve s področja zobozdravstva in okulistike in nekatere druge bolj specifične," so na naše vprašanje kam bo namenjenih 35 milijonov evrov, odgovorili na ministrstvu za zdravje, ki ga še vodi Milojka Kolar Celarc. Odgovora na vprašanji, na podlagi katerih podatkov bodo ugotavljali, kje so čakalne dobe najdaljše in kdaj je pričakovati relevantne podatke, nismo dobili.
"Pričakujemo, da bo MZ oz. Vlada kot ustanovitelj bolnišnic in koncesionarje, ki jim je MZ podelilo koncesijo, le te pozvala k takojšnjemu izvajanju aktivnosti na področju urejanja podatkov v sistemu e-naročanje, kakor tudi da bo NIJZ v začetku septembra objavil zadnje znano stanje o čakalnih dobah in števili čakajočih," pa sporočajo z ZZZS.
Res je dokler ne bodo razbili sistema ki vlada v bolnicah ne bo nič bolje,zdravnik naj zdravi,naročila naj prevzame država,direktorji naj bodo ekonomisti!
Šef udbomafije že čaka na plen.... žal ga zemlja še ni pogoltnila.
Kolarjeva in Cerar bi morala nositi subjektivno in objektivno odgovornost za vse tiste ,ki so umrli v čakalni vrsti ! ? Zakaj nihče ni vložil kazenske ovadbe iz skupine strokovnjakov ,ki poznajo epilog iz te zgodbe o 35 milijonih ,ki… ...prikaži več so izpuhteli v zrak ......