"Kot minister za obrambo imam to pristojnost, da odobrim vsak tak helikopterski prevoz. Samo včeraj, torej v nedeljo, so opravili prevoz dojenčka v inkubatorju iz bolnišnice Trbovlje v UKC Ljubljana, prevoz hudo obolele osebe iz Podvelke v UKC Maribor, reševali so hudo poškodovanega planinca iz Radovne in opravili prevoz hudo poškodovane osebe zaradi pirotehnike iz Rakeka v UKC Ljubljana," je ob predstavitvi dela dežurnih helikopterskih posadk slovenske vojske na mariborskem letališču povedal minister za obrambo Karl Erjavec.
Trenutno razpolagajo z 12 usposobljenimi posadkami, te pa čakajo na klic brniškem in mariborskem letališču ter na vojaškem letališču v Cerkljah ob Krki.
Akcij je vedno več, tako so jih lani opravili že 654 in ob tem prepeljali 674 ponesrečenih ali obolelih. Leta 2017 je bilo takšnih prevozov 472, prepeljali so 488 oseb. Sicer s helikopterjem pomagajo tudi pri gašenju požarov. Tako so lani delovali na devetih različnih požariščih po državi.
Po besedah poveljnika 151. helikopterske eskadrilje Igorja Lanišnika so v zadnjih desetih letih v skupaj 3353 urah letenja opravili 2668 intervencij ter prepeljali 2759 poškodovanih ali obolelih. Poveljnik je ob tem spomnil na 13. junij 2017, ko so prvič prepeljali otroka v inkubatorju.
Zaradi okvare policijskega helikopterja, vojaški dežura tudi na mariborskem letališču.
Ker so helikopterji tipičen del vojaške opreme, ki so poleg obrambe države primerni tudi za druge naloge in ker je potreb vedno več, naj bi sedanja vlada po besedah ministra izpeljala nabavo treh novih helikopterjev tipa Bell. Kot je dejal, gre za zavezo iz koalicijske pogodbe.
Po Erjavčevih besedah sicer odločitev še ni sprejeta, čeprav bodo o naložbi, vredni okoli 27 milijonov, s predsednikom vlade Marjanom Šarcem govorili že ta teden. "Ko gre za nabavo vojaške opreme, so vedno kakšne težave, zato tudi tukaj pričakujem razpravo," je dodal minister.
Oktobra 2018 so z aktivnostmi helikopterske nujne pomoči začeli tudi na mariborskem letališču in po besedah vodje enote v mariborskem zdravstvenem domu Štefana Mallyja opravili že 380 intervencij. "To daje prebivalcem severovzhodnega dela Slovenije boljše možnosti za preživetje in pusti manj posledic pri okrevanju po hudih poškodbah. To še posebej velja za prebivalce v odročnih krajih," je še dodal.
Mally sicer vodi mariborsko ekipo 19 zdravnikov in 18 diplomiranih zdravstvenikov, ki na letališču z vojaško posadko skrbi za to, da imajo tudi prebivalci vzhodneje od Trojan možnost tovrstnega reševanja. Največkrat jih sicer pokličejo na pomoč zaradi srčne ali možganske kapi. Sledijo delovne nezgode in prometne nesreče, kjer pride do poškodbe glave ali hrbtenice. Za take paciente je ključno, da je prevoz čim bolj miren, v avtomobilu je namreč bistveno več tresljajev, je še povedal.
Tudi za prevoze nujnih bolnikov iz drugih bolnišnic v UKC Ljubljana velikokrat potrebujejo helikopter. Poleg prevozov otrok in odraslih so tukaj prevozi z inkubatorjev, teh so lani opravili 55.