Pri celebralni paralizi gre za za motnjo gibanja in drže, ki je posledica nenapredujoče poškodbe možganov v zgodnjem obdobju življenja in je najpogostejša razvojna motnja v otroštvu.
Diagnoza cerebralna paraliza ponavadi postavi v prvih 18. mesecih življenja in najkasneje do 3. leta. V zelo redkih, težjih primerih, so simptomi cerebralne paralize vidni pred dopolnjenim tretjim mesecem življenja.
Kot so ob svetovnem dnevu sporočili iz Zveze Sonček, cerebralna paraliza ni bolezen, ampak stanje, in ni ozdravljiva.
Poleg značilnih težav z gibanjem imajo lahko otroci in odrasli vrsto drugih težav, kot so težave z zaznavanjem in percepcijo, epileptične napade, intelektualno oviranost, težave z govorom, spanjem in še mnoge druge.
To so nekateri prvi simptomi
"Simptomi cerebralne paralize ponavadi niso vidni takoj ob rojstvu. Ker cerebralna paraliza nidedna, ne obstaja test, s katerimi bi jo lahko vnaprej, z določeno verjetnostjo, napovedali," pojasnjujejo na zvezi.
"Nekateri simptomi cerebralne paralize se lahko pokažejo kmalu po rojstvu. To so težave s sesanjem in požiranjem, šibek jok, zelo mehko, ohlapno ali pa zategnjeno telo. Nekateri simptomi se pokažejo, ko otroka dvignemo v naročje nekateri dojenčki se ob dvigu iztegnejo nazaj ter iztegnejo roke in noge," pravijo v Sončku.
Razvoj otroka v prvih 18 mesecih (in tudi kasneje) prehaja skozi predvidljive in natančno določene mejnike razvoja, kot so obračanje, sedenje, plazenje, socialni nasmeh, hoja (ob opori, samostojna).
"Otrok s cerebralno paralizo bo zaradi težav v motoričnem razvoju dosegal te mejnike počasneje kot njegovi zdravi vrstniki. Prvi simptom cerebralne paralize je tako zaostanek v doseganju prvih razvojnih mejnikov," so pojasnili strokovnjaki in dodali, da je pogosto prisoten tudi zaostanek v duševnem razvoju, otrok lahko intelektualno funkcionira vse od izjemno visokih intelektualnih sposobnosti pa do težke motnje v duševnem razvoju.
Spregovorili bodo o svojih izkušnjah
V sklopu dneva odprtih vrat bodo mladi s cerebralno paralizo spregovorili o svojih izkušnjah s šolanjem v rednih šolah in vrtcih ter ovirah, na katere so naleteli pri tem. Svoja vrata bosta odprla ljubljanska centra Rožanska in Šiška ter centri v Mariboru, Celju, Kranju, Kopru, Slovenj Gradcu, Murski Soboti, Krškem in Novem mestu, kot tudi stanovanjska skupnost Pragersko.
- Preberite še: Zaradi birokratov otroci celo leto prikrajšani za terapevta
- Osemletnik s cerebralno paralizo končal triatlon
dezurni@zurnal24.si