Na ministrstvu za zdravje so pojasnili število medicinski ventilatorjev, ki so jih imele bolnišnice na razpolago ob začetku epidemije Covid-19. Kot je znano, so v javnosti zaokrožile novice o zavajanju glede podatkov, ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku se je med interpelacijo na primer očitalo, da ni vedel, koliko ventilatorjev imamo, da so številke različne.
Po podatkih LMŠ-ja je bilo 13. marca v državi 453 ventilatorjev, Počivalšek , pa tudi minister za zdravje sta na začetku epidemije navajala, da jih je 168.
Gantar: "Nikogar nismo zavajali"
Pojasnjevanja glede domnevno spornih nabav se tako nadaljujejo, glede števila ventilatorjev pa za" zlonamerne interpretacije," je prepričan minister za zdravje,Tomaž Gantar. "Glede števila respiratorjev nikogar nismo zavajali. Številka 168 ventilatorjev za Covid-1919 izhaja iz obdobja še prejšnje vlade. Ocena stroke je bila, da bi jih potrebovali okoli 400. Različne številke so bile zaradi različnih načinov poročanja, po tipu, namembnosti, starosti," je na začetku novinarkse konference pojasnil minister. "Zlonamerne interpretacije, da naj bi kupovali več kot potrebujemo in nekomu ustvarjali dobičke, zavračam," je bil jasen,
Po Gantarjevih besedah imamo danes 680 ventilatorjev, od tega 439 za Covid 19. "To je številka, za katero lahko stojimo, " je dodal.
Minister se je strinjal, da so bili podatki o tem, s kakšnim številom ventilatorjev je država razpolagala na začetku epidemije, zelo različni. "Obrazložitev je dokaj enostavna, čeprav moram priznati, da v začetku tudi meni številka ni bila jasna."
Spomnimo, da je na zaslišanju za zdravstvenega ministra nove vlade Gantar povedal, da je ventilatorjev, primernih za covid-19 bolnike,168.
"Ta številka izhaja še iz obdobja prejšnje vlade, ko se je še vse pripravljalo za primer, če pride do epidemij. Te podatke pa so takrat zagotovili odgovorni," je dodal. Po njegovem bi glede na izkušnje iz drugih držav v Sloveniji potrebovali okoli 400 ventilatorjev za covid bolnike. "Zato je bila sprejeta odločitev o dodatni nabavi naprav." "Dnevno smo zbirali podatke, o bolnikih, posteljah, ter o številu respiratorjev, ki so na voljo v bolnišnicah," je še pojasnil minister za zdravje. Na vprašanje o ceni vseh teh ventilatorjev minister ni imel odgovora, kot je dejal, jih ne pozna.
Do razlike v podatkih je po ministrovih besedah prišlo tudi zaradi različnega načina poročanja, po tipu, namembnosti in starosti."Med primerne aparature tako ne sodijo, transportni in otroški ventilatorji, aparati, ki so montirani v operacijskih dvoranah in urgentnih centrih. Poleg tega, da jih lahko potrebujejo bolniki, ki imajo druge težave, so ti ventilatorji namenjeni za specifično uporabo."
Danes je skupno število ventilatorjev v osrednji bolnišnici 289, od tega je za potrebe COVID 19 po oceni stroke primernih 171 (med njimi 18 otroških).
— UKC Ljubljana (@ukclj) June 18, 2020
13. marca 2020 jih je bilo 243.
Podrobneje:https://t.co/2tbt3gqo0T
Kaj je medicinski ventilator: https://t.co/xhG55IGxw2
Obnovili bomo vozni park
Minister Gantar se je zato pred sejo vlade sestal z vodjo svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojano Beović in direktorjem NIJZ Milanom Krekom. "Glede na to, da se nam je začelo dogajati, da okužbe prihajajo že vsak dan, predvsem iz držav bivše Jugoslavije, torej gre za problem južne meje, bo treba nekaj zaostriti. Okužb ni konec, to je dejstvo," je povečanje števila okužb v zadnjih dneh na novinarski konferenci pred tem komentiral minister.
dezurni@zurnal24.si
Torej bodo naročniki lahko celo imeli respiratorje kar doma, pa še nekaj kosov v parlamentu?