Marca lani se je Slovenija pridružila državam, ki so že prepovedale kajenje v avtomobilu v času, ko so v njem otroci in mladoletne osebe. Kazen za kršitelje je 250 evrov.
Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov: Z globo 250 evrov se kaznuje posameznik, če kadi oziroma uporablja tobak, tobačne izdelke in povezane izdelke, razen tobaka za žvečenje in tobaka za njuhanje, v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let."
Kljub uvedbi in številnih dokazom o škodljivosti, nekaterim slovenskih voznikom še vedno ni mar in nič jih ne odvrne, da v času, ko so v avtomobilu otroci, ne bi prižgali cigarete.
Prvi teden septembra so policisti v okviru akcije Začetek šolskega leta bolj pozorno nadzirali tudi tovrstno početje. "V septembru je policija ugotovila 46 kršitev kajenja v prisotnosti otroka," so nam sporočili.
Kako je to mogoče?
Je mogoče, da se nekateri še vedno ne zavedajo škodljivega vpliva zaradi koncentracije dima v tako majhnem prostoru, kot je avto? Po nekaterih podatkih je koncentracija strupenega dima 27-krat večja kot v stanovanju in 20-krat večja kot v lokalu.
Po zadnji raziskavi Nacionalnega inštituta za javno zdravje je 1,8 odstotka polnoletnih anketirancev povedalo, da oni ali kdorkoli drug kadi v družinskih prevoznih sredstvih tudi v prisotnosti mladoletne osebe. Deset odstotkov polnoletnih anketirancev je povedalo, da oni ali kdorkoli drug kadi v družinskih prevoznih sredstvih, v petini primerov tudi v prisotnosti mladoletne osebe.
Pogosteje potrebujejo zdravnika?
Odpiranje oken ne pomaga
Kajenje v tako majhnem prostoru, kot je avtomobilska kabina, privede do visokih ravni škodljivih snovi iz tobačnega dima, ki so podobne tistim v zakajenih lokalih ali pa jih celo presežejo, dodajajo. Odpiranje oken ali zračenje ne pomagata, kar ne velja le za avtomobile, pač pa tudi domače bivalno okolje. Člani družine kadijo v stanovanju oziroma bivalnih prostorih v 12 odstotkov gospodinjstev, v katerih živijo mladoletne osebe. V teh gospodinjstvih pasivno kadi 93.500 mladoletnih oseb. "Zato poskrbimo za zaščito otrok, družinskih članov in sebe pred pasivnim kajenjem," dodajajo.