Znanstveniki z Univerze v Edinburghu so odkrili, da so kemikalije v cigaretah še posebej škodljive za razvoj jetrnih celic nerojenih otrok.
Zanimiva ugotovitev te najnovejše raziskave je še, da škodljive sestavine v cigaretah različno vplivajo na moški in ženski zarodek. V izsledkih študije, objavljene v znanstveni publikaciji Archives of Toxicology piše, da so pri moškem opazili brazgotinjenje jeter, pri ženskih pa nepravilnosti metabolizma celic.
Kajenje nosečnice predstavlja eno večjih tveganj za zdravje nerojenega otroka, saj jemlje otroku kisik in hranljive snovi, ki so ključnega pomena za njegov normalen razvoj.
Kajenje med nosečnostjo kot omenjeno poveča tveganje za splav, prezgodnji porod in mrtvorojenost. Strupi v tobaku povečajo tudi tveganje za otroško smrt, prirojene napake in lahko vodijo do vedenjskih težav v prvih letih življenja.
Tobak - grožnja razvoju
Sicer je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) za geslo letošnjega svetovnega dneva brez tobaka, ki poteka danes, izbrala Tobak - grožnja razvoju.
Stroški zdravljenja bolezni, zmanjšanja produktivnosti in prezgodnje umrljivosti zaradi kajenja predstavljajo v EU 4,6 odstotka, v Sloveniji pa pet odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).
Zakon hvalijo, vendar ga že spreminjamo
V Sloveniji smo februarja sprejeli novi protitobačni zakonon, ki je eden od restriktivnejših in naprednejših zakonov na področju omejevanja uporabe tobaka, med drugim uvaja enotno embalažo tobačnih izdelkov in licence za prodajo tobaka.
Preberite še: Umre jih deset na dan
Kajenje še vedno sprejemljivo
In kljub temu da novi zakon o omejevanju tobačnih izdelkov hvalijo tudi denimo v WHO, so ga poslanci v torek že spremenili tako, da bo na gledaliških odrih ponovno možno kaditi zeliščne izdelke. "Kajenje na odru kaže, da je kajenje še vedno sprejemljivo v družbi," je glede tega dejala vodja sektorja za krepitev zdravja ter obvladovanje kroničnih bolezni na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič.
dezurni@zurnal24.si