Zdravje
1238 ogledov

"Celo meso in mleko, ki sta se začela kvariti, nista nujno nevarna"

hladilnik
Tudi po izteku roka uporabe obstaja sivo področje, ko je živila še mogoče uporabiti.

Med potrošniki marsikdaj velja zmeda glede tega, kaj pomenijo različne oznake roka uporabnosti na živilu in ali lahko neko živilo po preteku tega roka še uživajo, zato ljudje hrano marsikdaj zavržejo preventivno. Po preteku roka uporabe živila ne postanejo neužitna, ampak po njem obstaja sivo področje, ko jih je še možno uporabiti, če jih hranimo v idealnih pogojih, so na spletni strani zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Tako datum minimalne trajnosti oz. oznaka "uporabno najmanj do" označuje kakovost živila, ki po preteku tega roka začenja upadati. Kupec lahko po tem datumu zazna razliko v okusu ali konsistenci, vendar je zaradi tega živilo lahko še vedno varno. Če pa je živilo z mikrobiološkega vidika hitro pokvarljivo in zaradi tega po krajšem obdobju že lahko predstavlja nevarnost za človekovo zdravje, mora biti označeno z oznako "porabiti do". V takšnih živilih se mikroorganizmi lahko hitro razmnožujejo, zato jih je treba hraniti na hladnem ali vzdrževati na toplem. Lahko gre za surova ali toplotno obdelana živila, tako živalskega kot tudi rastlinskega izvora.

Najpomembnejše pri surovem mesu

puranje meso | Avtor: Profimedias Profimedias
"Celo meso in mleko, ki sta se začela kvariti, nista nujno nevarna," opozarjajo na NIJZ, kjer poudarjajo, da so datumi uporabnosti najpomembnejši pri surovem mesu. Perutninsko meso in morsko hrano je treba toplotno obdelati v enem do dveh dnevih, goveje in svinjsko meso pa v treh do štirih dneh po preteku roka. Zamrznjeno mleto meso moramo uporabiti v treh mesecih, svinjsko meso v pol leta, goveje meso, jagnjetino, telečje in divjačinsko meso pa v 8 do 12 mesecih.

"Živila, ki smo jih predolgo hranili v hladilniku in imajo pretečen rok uporabnosti, ponavadi ne povzročijo bolezni. Okužba ali zastrupitev s hrano je bolj verjetno posledica nepravilnega rokovanja z živili ali nezadostne toplotne obdelave v kombinaciji z mikroorganizmi, ki povzročajo bolezen," so zapisali.

Potrošnikom priporočajo, naj v izogib okužbi in zastrupitvi nakupujejo preudarno in zamrznejo vse, česar ne bodo pojedli v roku, hrane s pretečenim rokom pa naj ne ponudijo otrokom, starejšim in bolnim. Namesto na rok uporabnosti, se je bolj zanašati na zdravo pamet, vonj in videz izdelka.

Hkrati opozarjajo, da tudi vonj in videz hrane nista vedno zanesljiva pokazatelja varnosti hrane: "Bakterije, ki povzročajo razkroj in vplivajo na vonj in videz živila, so drugačne od bakterij, ki povzročijo bolezen. Če pojemo hrano, ki je bila podvržena mikrobiološkemu kvarjenju, se lahko dobro počutimo. Lahko pa se zgodi, da hamburger, ki vsebuje bakterije E. coli, prav lepo diši, pa vseeno povzroči bolezen."

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 2
  • a04fcc1478065fdf1a95135fefb1e4e18500f9f6 11:07 14.april 2019.

    "Pokvarjeno" mleko... temu so včasih rekli kislo mleko, bogat vir pro in prebiotikov - izjemno zdrava hrana, katero se je dandanes v fobiji pred mikrobi pretvorilo v strupeno hrano. To ne pomeni, da je taka hrana danes strupena, pomeni pa ...prikaži več da so ljudje padli na foro uporabe medijskega strahu, zato da ljudje padejo na ustrahovanja z "izbruhi" mikrobov.