Na uredništvo Žurnal24 se je nedavno obrnila bralka, ki je z nami delila osebno kalvarijo, kako odpreti bolniški stalež brez izbranega osebnega zdravnika. "Moja osebna zdravnica je odšla v pokoj, zaradi česar sem naposled ostala brez zdravnika. Ko sem hotela odpreti bolniški stalež, sem se obrnila na nadomestno zdravnico, vendar je bila ta odsotna. Nadomeščala jo je druga zdravnica, ki sem jo nato tudi poklicala, in prosila, da mi odpre bolniški list," je uvodoma pojasnila bralka.
"Ko sem klicala v ambulanto, je začel zdravstveni tehnik kričati name, da tega ne morejo storiti. Rekel je, da mora to narediti moja nadomestna zdravnica, kar je pravzaprav njegova ambulanta. Ko sem rekla, da mi mora on odpreti bolniško, mi je vrgel dol slušalko."
Nato se je obrnila na ambulanto za neopredeljene oziroma na dodatno ambulanto, ki je v sklopu pristojnega zdravstvenega doma, vendar so ji tam odvrnili, da ne sprejemajo več pacientov. Od tam so jo napotili do koncesijske ambulante, ampak je tudi tam naletela na zaprta vrata. "Zakaj sploh plačujem zavarovanje, če potem ne morem niti priti do zdravnika?" se medtem sprašuje bralka.
Dodatna ambulanta mora sprejeti pacienta brez osebnega zdravnika
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pojasnjujejo, da je pacientom, ki nimajo izbranega osebnega splošnega zdravnika in so stari 19 let ali več, omogočena izbira na dodatno ambulanto družinske medicine. Poudarjajo, da se izbira izvede na ambulanto in ne zdravnika.

Posledično lahko ta zdravnik izdaja tudi ustrezne listine, potrebne za uveljavljanje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, med drugim tudi bolniški list.
5. člen omenjenega zakona veleva, da lahko zavarovana oseba, starejša od 19 let, brez splošnega osebnega zdravnika uveljavlja pravice iz zdravstvenega zavarovanja z izbiro in opredelitvijo na dodatno ambulanto družinske medicine.
Ministrstvo za zdravje je izdalo tudi Pravilnik o podrobnejši vsebini in načinu organiziranja dodatnih ambulant družinske medicine. V njem je zapisano, da Ministrstvo za zdravje določa, koliko dodatnih ambulant družinske medicine (ambulant za neopredeljene) lahko deluje v posameznem javnem zavodu. Glede na podatke ZZZS o pacientih brez izbranega osebnega zdravnika ministrstvo posledično določi samo število ambulant ter njihov program. Ambulante morajo sicer sprejeti vse zavarovane osebe od starosti 19 let dalje, ki nimajo osebnega zdravnika in se želijo pri njih opredeliti, so še pojasnili na ZZZS.
Na Ministrstvu za zdravje so izpostavili, da mora organizirana dodatna ambulanta v zdravstvenem domu sprejeti paciente. "Če ambulanta pacienta ne sprejme, gre za kršitev Uredbe o programih storitve obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2025," so razložili.
Na podlagi 244. člena omenjene uredbe, se izvajalca zdravstvene dejavnosti kaznuje z globo 200 do 10.000 evrov, če zavarovanim osebam ne zagotavlja obravnave v dodatni ambulanti družinske medicine.
Zadnji podatki kažejo, da je bilo na dan 28.02.2025 v Sloveniji 149.818 oseb brez splošnega osebnega zdravnika, pod kar se štejejo tako odrasli kot otroci. To pomeni, da je 7,1 odstotka vseh zavarovanih oseb brez izbranega osebnega zdravnika.
Med osebe brez zdravnika sodijo tudi osebe, ki so se opredelile v dodatnih ambulantah in so tako opredeljene na ambulanto in ne na zdravnika. Dodatne ambulante ima 25 zdravstvenih domov, po zadnjih podatkih pa je bilo na dan 13. 03. 2025 pa je bilo tam opredeljenih 28.222 oseb.
Vse več zavarovanih oseb brez izbranega zdravnika

Naraščanje oseb brez zdravnika po letu 2020 ministrstvu pripisuje posledicam veljavne ureditve, da lahko osebni zdravnik odklanja paciente že pri obremenitvi, ki je za 20 odstotkov manjša od trenutne povprečne obremenitve družinskega zdravnika. Ureditev je bila sicer sprejeta na podlagi sporazuma med vlado in sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov iz leta 2017 ter sklepa vlade iz leta 2019.
Na ZZZS še poudarjajo, da je zaradi te manjše obremenitve pomanjkanje družinskih zdravnikov značilno za celotno Slovenijo. "Za zagotavljanje ustreznejše dostopnosti zavarovanih oseb do družinskih zdravnikov bi po veljavni ureditvi trenutno potrebovali dodatnih 200 timov (ambulant) družinske medicine, ki pa jih izobraževalni sistem (medicinska fakulteta, sistem specializacij) in 'uvoz' iz tujine nista zmožna zagotoviti v naslednjih nekaj letih," so dejali.
Veljavna ureditev vključuje matematične algoritme in predvideva, da mora v končni posledici upokojenega zdravnika z nadpovprečnim številom opredeljenih oseb nadomestiti približno 1,5 zdravnika s podpovprečnim številom opredeljenih oseb.
! Vroča dekleta čakajo na vas na -- Sexy24.mom
tudi moja zdravnica je z novim končala delo in šla v pokoj .ampak jaz sem se prej prepisal k drugi dokler je še sperejmala.Tisti,ki čakate do zadnjega ste si sami krivi
To smo se že vsi vprašali ali pa se še bomo, zakaj plačujemo zavarovanje če pa (razni razlogi in vsi so povezani z zdravnikom ali zdravniške nuje).