Zdravje
1969 ogledov

Zaradi novega zakona bi se lahko nekateri oddelki celo zaprli

Čakalnica zdravnik ambulanta bolnišnica pacienti klinika Andrej Leban
Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti bi ob uveljavitvi vodil v odhode zdravnikov iz javnega zdravstvenega sistema, ki zagotavlja obravnavo tudi najbolj kompleksnih in zahtevnih zdravstvenih stanj, so na novinarski konferenci opozorili zdravniki. Določeni oddelki v nekaterih javnih zdravstvenih ustanovah bi se lahko zaprli, so posvarili.

Pomanjkanje kadra v eni od strok vpliva na druge

Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, na nekatere stroke, kot so urgentna medicina ali infektologija, neposrednega vpliva ne bo imel. Če bo sprejet v obstoječi obliki, pa bo prizadel denimo dermatologijo, plastično kirurgijo, maksilofacialno in oralno kirurgijo, verjetno pa tudi nekatere zobozdravstvene specializacije, kot je ortodontija, je na novinarski konferenci zdravniških organizacij opozoril David Vozlič s kliničnega oddelka za maksilofacialno in oralno kirurgijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

"Zasebno bodo delali storitve, ki so enostavne, ki jih ljudje tudi potrebujejo, ampak kompleksna oskrba tistih najhujših bolnikov, ki jo najbolj potrebujejo, pa bo trpela," je opozoril.

Zdravniki so na novinarski konferenci večkrat poudarili, da je medicina timsko delo. To pomeni, da pomanjkanje kadra v eni od strok vpliva tudi na delo specialistov v drugih strokah.

Čakalnica v ZD Ljubljana Slovenija Zdravje Zanimivo, WHO nas kuje v zvezde kot primer dobre prakse

Ostali bi brez tretjine specialistov

Predstojnica dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana Tanja Planinšek Ručigaj je opozorila, da bi ob sprejetju predloga zakona kliniko zapustila približno tretjina dermatovenerologov, kar bo podaljšalo čakalne dobe.

Več zdravnikov je ob tem tudi javno povedalo, da ob rednem delu občasno delajo v zasebnem sektorju. Vodja centra za nosečnice Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna Nataša Tul Mandič je pojasnila, da je zadnjih šest let v javnem sektorju zaposlena 80-odstotno, preostalih 20-odstotkov pa predstavlja delo, ki ga opravi kot samostojna podjetnica.

Po njenih besedah zdravniki nekaterih zdravstvenih storitev v javnem sektorju ne morejo opraviti, denimo izdajati drugih mnenj. Nosečnice si včasih želijo dodatne preiskave, ki jih javna zdravstvena zavarovalnica ne krije, je dodala. "Če bi popolnoma prekinila delo v zasebni ambulanti, zagotovo ne bi mogle do mene priti vse tiste ženske, ki si to želijo, imela bi še večji naval v javnem sistemu," je opozorila.

Manj zdravnikov v akademskem okolju

Samo Zver, predstojnik KO za hematologijo interne klinike UKC LJ | Avtor: Miran Juršič predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo interne klinike UKC LJ Miran Juršič
Predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana Samo Zver pa je povedal, da vsakih 14 dni dela pri koncesionarju, kjer je na voljo za druga mnenja in bolnikom iz tujine. "Jaz tam uživam kot zdravnik, ker imam čas se pogovoriti z njimi tako, kot je to prav," je dejal in ob tem poudaril, da absolutno podpira javno zdravstvo.

Dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab pa je opozoril, da predlog zakona v ničemer ne bi izboljšal položaja zdravnikov, ki delajo v akademskem okolju. "Skrbi nas, kaj se bo zgodilo, če se bo veliko naših kolegov, vrhunskih strokovnjakov, odločilo za delo v zasebništvu in ne bodo več na voljo za pouk," je povedal.

Ministrstvo: "Odprti smo za predloge"

Ministrstvo za zdravje je 16. septembra v javno razpravo poslalo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je regulacija javne in zasebne zdravstvene mreže. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Z ministrstva za zdravje so danes sporočili, da je javna razprava namenjena temu, da vsi deležniki podajo pripombe, mnenja in predloge. "Odprti smo za vse predloge in izboljšave, saj želimo pripraviti čim bolj kakovosten zakon, vendar ne bomo odstopali od tega, da ohranimo javno zdravstvo dostopno, kakovostno in brez doplačil za vse prebivalce in prebivalke. Vse v javni obravnavi prejete pripombe bomo skrbno preučili in smiselno vključili v osnutek novele, ki jo bomo nato posredovali v nadaljnji postopek," so napovedali.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 6
  • jakec42 08:53 25.september 2024.

    Vćasih je en zdravnik zdravil vse,sedaj pa imamo za vsak prst posebaj specialista!

  • atamama 07:03 25.september 2024.

    Grožnje z odhodom v privat ali v tujino so stalnica.Najprej pa o direktorjih javnih zavodov. Koliko jih ne dela še vzporedno s službo, ki naj bi bila zelo odgovorna?Ko govorimo o neki uspešni direktorici, ki je še uspešna predavateljica, supermen ...prikaži več ali sinonim kako se dela vse po malo za veliko denarja, pa če si tudi tisti, ki bi se moral boriti za red v firmi.Google pove.Zato ne pljuvamo samo po dr-jih, po tistih treba udariti ki to omogočajo. Sicer pa privat, ali bodo plače mimo produktivnosti?

  • kapljač 16:48 24.september 2024.

    Ko čistiš podstrešje se tudi kadi na vse strani. Se prah poleže , ga je treba samo še posesati in bo podstrešje kot novo.