Otroci, ki sesajo palec ali si grizejo nohte, so kot odrasli manj dovzetni za alergije, je pokazala študija novozelandskih znanstvenikov. Odkritje podpira teorijo, da izpostavljenost mikrobnim organizmom v zgodnjem obdobju življenja zmanjša tveganje za nastanek različnih alergij, so sporočili z univerze v Otagu.
Študija, objavljena ta teden v ameriškem pediatričnem zborniku, je spremljala navade sesanja palca in grizenja nohtov 1037 otrok, ko so bili stari pet, sedem, devet in enajst let, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nato so jih pri starosti 13 in 32 let testirali na različne alergije.
Zmanjša tveganje za razvoj alergij
Ugotovili so, da je bilo 49 odstotkov trinajstletnikov, ki niso sesali palca ali grizli nohtov, pozitivnih na vsaj eno alergijo. Pri tistih, ki so imeli vsaj eno od navad, je bilo na vsaj eno alergijo pozitivnih 38 odstotkov, pri tistih, ki so počeli oboje, pa 31 odstotkov.
Ko so preizkus ponovili pri starosti 32 let, so bili rezultati enaki, ne glede na dejavnike, kot so alergije v družini, hišni ljubljenčki ali dojenje v otroštvu.
"Študija kaže, da izpostavljenost mikrobom v otroštvu zmanjša tveganje za razvoj alergij," je pojasnil vodja raziskave Bob Hancox.
So pa znanstveniki poudarili, da študija ni dokazala vpliva teh navad na zmanjšanje tveganja za resnejše bolezni, povezane z alergijami. "Čeprav imajo tisti, ki sesajo palec in grizejo nohte, manj na koži preverljivih alergij, pa pri njih nismo zasledili razlike v stopnji tveganja za nastanek alergijskih bolezni, kot sta astma ali seneni nahod," so pojasnili.
Kot so še poudarili, ne priporočajo spodbujanja otrok, naj pridobijo omenjeni navadi, saj ni povsem jasno, če obstaja resničen pozitiven vpliv na zdravje.