Zdravje > Otrok
163 ogledov

To je egipčanska igra Sefetrik

Otroci begunci EPA
Otroci se glede strpnosti do drugih kultur in ljudi razlikujejo od odraslih. Otroci svoje sovrstnike od drugod jemljejo povsem neobremenjeno.

Egipčanska »Sefetrik« je dokaj lahka. Prihaja iz oaze Baharia. Igralca sta najmanj dva, starost od pet let dalje. Z udarcem ene palice po drugi poskrbimo, da palica poleti čim višje v zrak. Palici, ki leži na tleh, obrežemo konici  oziroma ošpičimo kot pri svinčniku. Z drugo palico udarimo po koncu ležeče palice, da ta poleti v zrak. Zmagovalec je tisti, čigar palica poleti najvišje.

Tako so nam na Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) opisali enostavno družabno igrico, ki so se jo naučili od Egipčanov.

ZPMS je namreč v  ponedeljek v okviru počitniškega varstva v OŠ Vrhovci, predstavila projekt Človek ne jezi se – združi se! Namen projekta je s pomočjo iger promovirati odprto, vključujočo družbo, pomen socialne solidarnosti in opozarjati na pojavnost, oblike in negativne posledice sovražnega govora.

Na predstavitvenem dogodku je ZPMS predstavila aktivnosti projekta Človek, ne jezi se – združi se!, ki se osredotočajo na igre pripadnikov različnih etničnih skupin. Dogodek je povezovala vsestranska umetnica Rada Kikelj Drašler, ki je opisala cilje projekta in pojasnila razlog za zbiranje in obravnavo iger.

Poudarila je, da igre združujejo, saj je namen iger povezovanje in sodelovanje, v projektu Človek ne jezi se – združi se! pa še posebej spoznavanje in približanje drugih kultur.

Otroke in ostale prisotne je ob začetku dogodka pozdravila generalna sekretarka ZPMS Breda Krašna, ki je projekt opisala: “Projekt »Človek ne jezi se – združi se« je nov projekt, ki ga ob sofinanciranju Urada  Vlade RS za komuniciranje izvajamo pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije v letu 2017. Preko iger želimo mladim na neformalen, sproščen in igriv način približati problematiko odklonilnega odnosa do pripadnikov etničnih skupin, ki  so prisotne na slovenskem ozemlju ter beguncev in migrantov,” in dodala: “projekt je pomemben, saj z njim spodbujamo medsebojno spoznavanje ter krepimo razumevanje medkulturnih razlik in medkulturnega dialoga”

Popisati 12 iger

Eden od ciljev projekta je tudi zbrati in popisati 12 iger pripadnikov različnih etničnih skupin, beguncev in migrantov ter jih prikazati mladim na letovanjih in drugih počitniških aktivnostih, ob koncu leta pa izdati koledar za prihodnje leto, ki bo vključeval popisane igre v slovenskem, angleškem in izvornem jeziku. Koledar bo tako služil tudi kot didaktični pripomoček za pogovore z otroki in mladimi o strpni, vključujoči družbi. 

Izvedbo projekta omogoča Urad Vlade RS za komuniciranje, ki meni, da so aktivnosti nevladnih organizacij zelo pomemben dejavnik osveščanja mladih o strpnosti, medkulturnem dialogu in solidarnosti. Na podlagi javnega razpisa letos sofinancira 11 projektov v skupni vrednosti 70.000 evrov. V okviru projektov nevladne organizacije izvajajo raznolike aktivnosti: delavnice in usposabljanja, izkustvene gledališke igre, različne natečaje, klepete z begunci, rokodelske delavnice, filmske projekcije, potujoče razstave, forumsko gledališče, popis in igranje iger…

“Uspešni so zlasti projekti, v katerih aktivno sodelujejo tudi pripadniki različnih etničnih skupnosti, priseljenci, begunci, migranti, prosilci za azil. Mnogi mladostniki namreč še nikoli niso bili v neposrednem stiku z njimi, ravno ta stik pa ključen za soočanje mladih s svojim nepoznavanjem, strahovi in predsodki,” pravijo na ZPMS.

Hitro najdejo načine druženja

“Otroci se glede strpnosti razlikujejo od odraslih. Otroci svoje sovrstnike od drugod jemljejo »neobremenjeno« z razmišljanji in predsodki kot jih imajo odrasli. Če so drugačne polti ali govorijo drugačen jezik, so jim zanimivi in hitro najdejo načine druženja, najpogosteje skozi igro,” pojasnjujejo na ZPMS. 

Predsodkov in stereotipov po njihovih izkušnjah ne poznajo. “Lahko bi rekli, da bi se morali strpnosti odrasli učiti od otrok. Zgodi pa se tudi, da so otroci lahko in nesramni do sovrstnikov iz drugih etničnih skupin. V takšnih primerih so to najpogosteje posledice ne-strpnosti iz domačega in bližnjega okolja ter medijev. Približno enaka situacija je pri mladostnikih,” dodajajo.

Kaj lahko naredimo doma

Z otroki se je po nasvetu strokovnjakov iz ZPMS potrebno pogovarjati in se pri tem ogibati stereotipnim izjavam in dovtipom. Otrokom je treba razložiti, da smo vsi ljudje enaki in da se učimo drug od drugega.

“To je včasih zelo težko, saj so odrasli pogosto nestrpni - največkrat zaradi medijsko pompoznih novic, ki pripadnike drugih etničnih skupin in kultur prikazujejo negativno in ustvarjajo odklonilen odnos do njih,” pravijo.

Poleg Egipčanske igre so nam zaupali še zanimivo igro iz Bosne. Gre za »Igro barv«.  Deset igralcev, starih do deset let. Otroci se postavijo v krog. En otrok je v sredini. Ostali govorijo: Medo šel je v gozd in izgubil robček. Vprašam te: kakšne barve je bil? Otrok v sredini odgovori: npr. rdeče. Z roko kaže od enega do drugega otroka ter izgovarja izštevanko: A-li imaš ti ta-ko bar-vo? Otrok, pri katerem se izštevanka ustavi, mora na sebi najti takšno barvo ali pa izpade iz igre.

anja.scuka@zurnal24.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.