Ameriški znanstveniki so pred dnevi objavili raziskavo v kateri navajajo, da lahko redno uživanje čebule in česna znatno zmanjša tveganje za razvoj raka dojke, enega najbolj agresivnih rakavih obolenj. Rak dojke je drugi najpogostejši rak na splošno in je tudi najpogosteje diagnosticiran rak pri ženskah.
Ženske, ki so uživale čebulo in česen več kot enkrat na dan, so imele za 67 odstotkov manjše tveganje za razvoj raka dojke v primerjavi z ženskami, ki te hrane nikoli niso uživale. Rezultati te študije jasno kažejo, da ima uživanje česna in česna zaščitne lastnosti pred rakom dojk, pravijo raziskovalci.
Raziskavo so izvedli med Portoričankami, za katere velja, da redkeje zbolevajo za to hudo boleznijo. "Ugotovili smo, da je med Portoričankami kombinirani vnos čebule in česna, ki ga vsebuje sofrito povezan z zmanjšanim tveganjem za raka dojke," je za portal Medical News dejala Gauri Desai, epidemiologinja z Univerze Buffalo in glavna avtorica študije, objavljene v reviji Nutrition and Cancer.
Že pred tem so znanstveniki ugotovili, da ima lahko uživanje lukovk, kamor poleg česna in čebule med drugim sodijo tudi drobnjak, šalotke in por, pozitiven vpliv na zmanjševanje tveganja za raka raka debelega črevesja in danke, ki je sicer ena najbolj razširjenih vrst.
Rožnati oktober
Sicer se danes začenja se rožnati oktober - mesec, posvečen ozaveščanju o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli skoraj 1300 žensk in do 15 moških, skoraj 400 žensk in do 10 moških pa umre. Kot simbol solidarnosti in boja proti raku dojk se je skozi leta uveljavila rožnata pentlja.
Zgodnje odkrivanje
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana dodajajo, da spada rak dojk med bolezni z dobrim preživetjem. "Možnost za ozdravitev je velika, če bolezen odkrijejo pravočasno, ko je še v zgodnji fazi razvoja. Ključnega pomena pri zgodnjem odkrivanju in prepoznavanju sprememb je zato ozaveščanje in izobraževanje žensk."
Ob začetku meseca ozaveščanja o tej težki bolezni so se oglasiili tudi iz Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije, kjer so izpostavili, da pri zaščiti pred rakom na dojkah pripomorejo dojenje, zaščita pred rakotvornimi snovmi v delovnem okolju, preverjanje izpostavljenosti radonu v domačem okolju, nekajenje, omejevanje uživanja alkohola, zdravo prehranjevanje, vzdrževanje primerne telesne teže, redno telesno dejavnost ter izogibanje soncu in solariju. "K temu je treba dodati še krepitev duševnega zdravja in izogibanje stresu ter – zelo pomembno – redno mesečno samopregledovanje dojk, s katerim lahko ženska zatipa zgodnje spremembe v dojkah. Samopregledovanje je zelo pomembno tudi za mlajše ženske, ki niso zajete v presejalne programe," poudarja Zbornica – Zveza.
dezurni@zurnal24.si