Kljub temu so ti t. i. agonisti receptorjev GLP-1 postali priljubljeni kot zdravila za hujšanje, pri čemer zdravniki opozarjajo na morebitne stranske učinke in pomanjkljivosti. Njihov pregled je sprožila islandska agencija za zdravila, ki je prejela poročila o samomorilnih mislih in samopoškodbah pri uporabnikih, je sporočila Ema.
Ob tem je navedla, da so doslej pridobili 150 poročil o možnih primerih, a opozorila, da še ni jasno, ali so ti primeri povezani z zdravili samimi ali z osnovnimi boleznimi njihovih uporabnikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
EMA’s #safety committee, the #PRAC, is reviewing data on the risk of suicidal thoughts and thoughts of self-harm with GLP-1 receptor agonists used for weight loss and for treating type 2 #diabetes.
— EU Medicines Agency (@EMA_News) July 11, 2023
Read more in the news announcement: https://t.co/HsZRxu3r9y pic.twitter.com/Rf3Ly9FGbM
Saxenda in Wegovy sta v EU odobreni kot zdravili za uravnavanje telesne teže, medtem ko se Ozempic uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, brez dovoljenja pa tudi za izgubo telesne teže, je še pojasnila Ema.
Zdravstveni strokovnjaki so nedavno izrazili zaskrbljenost, potem ko je Ozempic postal fenomen na družbenih omrežjih kot "čudežno zdravilo" za hitro hujšanje. Danska družba Novo Nordisk, ki proizvaja Wegovy in Ozempic, je maja poročala o 39-odstotnem povečanju dobička v prvem četrtletju, ki naj bi ga spodbudila prodaja zdravil za hujšanje.